Určitě se tu to už rozebíralo, ale zajímá mě jedna věc - jak moc bude SDR telka těžit z UHD BD?
Mám Panasonic z roku 2015, modelovou řadu CX700. Ta sice HDRko nepodporuje vůbec (tj ho ani nezpracuje), ale má HDMI 2.0 s HDCP 2.2, takže minimálně rozlišení bych z UHD BD dostal plné. Což je to úplně nejméně podstatné. Panel ale krom toho zvádá 95% P3 barev, je fake 10bitový (8bit+Hi-FRC), má local diming, byť s Edge podsvícením (jak je to konkrétně možné netuším) a usvítí nějakých 450 nitů. Teď ten dotaz:
Co se stane s HDRkovým signálem z UHD BD, když TV neumí zpracovat HDRko? Ořeže všechno na 709 barvy v 256 škále na kanál a svítit bude max 100 nitů? Nebo si ze signálu vezme "alespoň" WCG? Nebo dokonce se bude snažit zjemnit 8 bitovou škálu na těch fake 10?
Pokud tomu rozumím dobře, UHD BD je v základu HDRkové (10bit) video s již P3 WCG. Pokud takhle doputuje do SDR telky, musí ho očesat vlastnotučně na 8bit rozsah. Co se ale bude dít se světelným výkonem a barevným spektrem?
Hele, upřímně. Teď jsem testoval 55 LCD se stejnejma specifikacema, o jakejch mluvíš, a i u nativních UHD disků jsem ten rozdíl v rozlišení viděl tak strašně minimálně a jen asi z metru, že si nemyslím, že by to smysl mělo... Na druhou stranu UHDBD player se neztratí :)
Dík, tak nějak sem to tušil, ale člověk pořád doufá... :D
Teď sem na pochybách, zda player jen kvůli rozlišení kupovat. Bude tak aspoň nějaký rozdíl oproti BD?
Karle, nechci, aby to vypadalo, jako bych tě odbyl, ale je to jednoduchý. Nestane se nic a rozdíl nebude žádný :D ... alespoň takové mám zatím zkušenosti. Jelikož se jedná o 8-bit, mapuje SDRko a sice vyžene kontrast i podsvícení na MAX., ale po chvilce zjistíš, že je to tak hnusný, že stejně všechno stáhneš zpátky. Navíc je klidně možný, že televize řekně přehrávači "hele, neumim HDRko, vůbec mi ho neposílej". V tom případě ti player automaticky pošle SDR (schopnost konverze mu zadávaj specifikace). Upřímně, obojí přináší téměř nulový rozdíl, vůbec bych se tím nezabýval ...