top of page
  • Štěpán Čermák

Warneři a Universal spojují síly na poli fyzických nosičů domácí zábavy

Člověk nemusí být vědma, aby tušil, že fyzické nosiče domácí zábavy čeká v nejbližších měsících a letech doposud nejkritičtější období. I tak se všemožné katastrofické scénáře o jejich konci jeví jako nepovedené věštění z křišťálové koule. Zvlášť v kontextu této zprávy: Studia Warner Bros. a Universal Pictures oznámila spolupráci ve výrobě a distribuci filmů na DVD, Blu-ray a 4k Ultra HD Blu-ray. Na první pohled tato novinka veškeré temné scénáře potvrzuje, protože značí oslabení pozic vzešlé z klesajících prodejů obou studií. Ve skutečnosti se ale jedná o dobrou zprávu, která by měla přes dramatické propady prodejů fyzických nosičů zajistit jejich dlouholetou budoucnost.

"UniWErsal"

Z Hollywoodu přišel jasný signál: Ano, prodeje meziročně klesají o patnáct až dvacet procent a v následujících měsících to bude vzhledem k příchodu nových SVoD služeb pouze horší, přesto s fyzickými nosiči i nadále počítáme. Tady to máte černé na bílém …

Podle tiskové zprávy budou Warneři a Universal (resp. jejich Home Entertainment divize) sdílet výrobní i distribuční kapacity a rozdělí si trhy, na kterých napřímo operují. Povede to především ke snížení nákladů na obou stranách. Spolupráce má vypadat následovně: Severní Ameriku budou obě studia pokrývat společně, Warneři pak mají mít zvlášť na svědomí universalovské tituly ve Spojeném království, v Itálii, Belgii, Nizozemí a Lucembursku, Universal zas pod svá křídla dostane katalog Warnerů v Německu, Rakousku, Švýcarsku a Japonsku. Spolupráci tak velkých společností ještě musí odklepnout americké ministerstvo spravedlnosti a samozřejmě nějaký ten pátek potrvá veškeré přerozdělování rolí. První výsledky se tedy začnou objevovat až na začátku roku 2021.

Warner Home Video

A co náš trh? Na ten změny nebudou mít skoro žádný vliv. Distribuci Warnerů tu odnepaměti spravuje AQS, resp. jeho divize Magic Box, který navíc minulý rok přebral Bontonfilmu i Universal. Takže i kdyby se Česka (a Slovenska) nové plány týkaly, maximálně by to vedlo k přerozdělení funkcí label managerů těch kterých studií. Jenže vzhledem k tomu, že Česko spadá do regionu východní Evropy, kde si prodeje hlídají separátní distributoři, v očích amerických manažerů jsme křováci, které raději nechají být. Ostatně v tiskové zprávě se mluví pouze o velkých pobočkách. Přesto je pro nás informace důležitá.

Universal Pictures

Jak pro náš trh, tak pro sběratele ve zbytku světa totiž značí jistotu setrvání, která nám poslední dva tři roky rozhodně chyběla. O konci fyzických nosičů se sice mluví už napříč třetí dekádou (vzpomeňte si na texty, které slibovaly konec Blu-raye už při jeho nástupu v roce 2006 … a je tu čtrnáctý rok), takže modří vědí, že brát ho vážně má smysl asi jako předpověď počasí na měsíc dopředu. Nicméně až teď, kdy si upevňuje pozice na trhu Netflix a na vrátka klepou (nebo v některých případech už jimi prošly) služby jako Disney+, Amazon Prime Video, HBOMax, Peacock, Quibli a čert ví, co ještě, a kdy prodeje disků klesají tak prudce, že začaly být namístě pochyby o ochotě studií trh podporovat, se mohly začít klepat nožky i věčným optimistům. Zpráva o spolupráci Warnerů a Universalu nám všem dává klid na duši, že můžeme dále investovat do pořádného domácího kina a budovat filmové sbírky, aniž by se za dva roky stalo, že najednou přestanou na fyzických nosičích vycházet novinky. „Uniwarsal“ totiž počítá s celou dekádou výše popsané spolupráce. To je přinejmenším deset dalších let, kdy budou obě studia nosiče vydávat.

Přitom je jasné, že tohle spojení a jeho rozvržení na desetiletku je něco, co si musely obě strany velmi poctivě spočítat. Při takové náročné matematice pak manažeři jistě brali v potaz existenci VoD a SVoD a jejich rostoucí sílu v příští dekádě. Jestliže se i ve světle toho „Uniwarsal“ rozhodl pro tak dlouhodobou podporu disků, je vysoce pravděpodobné, že ke stejným závěrům dojdou i ostatní studia. Zvláště ta, která neplánují vlastní SVoD platformy, nebo jsou s jejich přípravami pozadu.

Obzvlášť pro nejmladší formát je to skvělá zpráva. 4k Ultra HD Blu-ray očividně zůstane niché trhem s velmi specifickou skupinou zákazníků. Ale jestli jsou s tím studia ok a hodlají je dlouhodobě podporovat, tím lépe pro nás. UHDčko před sebou má pouze minimální růst, přesto by si mohlo užít velmi silný rok: Šušká se o obřích titulech jako Pán prstenů, Ultra HD televizory se dostávají do stále většího množství domácností a s nimi by alespoň trochu mohla bobtnat poptávka po obsahu, a ačkoli na letošním CES výrobci neuvedli žádné nové modely přehrávačů (to se stane spíš na IFA), velký vliv na rozšíření formátu by mohla mít jeho podpora na PlayStationu 5, kterou už Sony potvrdilo. Osobně jsem sice nikdy nevěřil hypotéze, že se Blu-ray rozšířil tak „moc“ díky Playstationu 3. A už vůbec si nemyslím, že by se podobný boost mohl zopakovat. Ostatně X-Boxu se nic takového nepodařilo. Nicméně tento faktor není radno podceňovat. Vnímám ho už teď: Ozývají se mi noví zákazníci Blu-shopu, kteří začínají budovat sbírku s tím, že si vytvářejí knihovnu pro Playstation 5. Zajímavé.

PlayStation 5 - hardwarová výbava

Zajímavé také bude sledovat, zda se k podobným spolupracím nerozhodnou další labely nebo studia. Z dlouhodobého hlediska by to totiž mohlo vést k ochotnějšímu rozšiřování katalogů a k finanční únosnosti Ultra HD releasů menších filmů bez studiové podpory.

Stále se samozřejmě může stát, o čem jsem psal minulý rok, a sice že se odtrhne Disney a fyzické nosiče hodí za hlavu. Takový scénář přijde v úvahu, až se SVoD služba Disney+ uvede i na mezinárodních trzích. Nicméně signál velikánů, jakými jsou Warneři a Universal, že trhu se sice daří stále méně, ale rozhodně ho budou i nadále podporovat, je pro nás sběratele ujištění. Fyzické nosiče domácí zábavy tu ještě nějaký ten pátek budou. Uff, chce se dodat.

Comments


Magazín Blu-space.cz je provozován ze zisků
internetového obchodu Blu-shop.cz
Podpořte zdejší obsah nákupem filmů na BD a UHDBD
topgun224k.png
nenebd.png
bestiebd.png
casa.png
jako-zabit-ptacka-4k.png
kissme.png
bottom of page