top of page
  • Štěpán Čermák

Další hororová pecka Smrt ve tmě perfektně šponuje napětí

Stephen Lang záporáky umí. Není tedy divu, že způsobil drobné pozdvižení, když ho první trailery na Smrt ve tmě prezentovaly jako ultimátní vražedný stroj, kterému fakt, že je slepý, nebrání v postupné likvidaci nezvaných hostů. Skvělá reklamní kampaň trochu klamala tělem, protože Langova slepce zprvu prezentovala skoro jako nadpřirozené stvoření, které by horor posunulo někam do ranku monster filmů. O to větší překvapení je, že film samotný pracuje s mírně odlišnou premisou. Langův slepý veterán je nejdříve prezentován jako obyčejná oběť, a i když se role postupně obracejí, tak většinou směrem, který divák může jen stěží vyvodit.

Smrt ve tmě je díky tomu nejen audiovizuálně působivá podívaná, když Fede Alvarez po nápaditém remaku Evil Dead potvrzuje, že si s hororovou kamerou moc dobře rozumí a srší jeden skvělý nápad za druhým, ale i film se zajímavým vývojem. Hlavní hrdinové nečiní hloupá rozhodnutí, scénář se až na drobné výjimky neukvapuje k laciným kličkám a i když se prakticky celý film odehrává v domku uprostřed opuštěného předměstí, tvůrci si dokážou udělat dostatek prostoru na to, aby kolem každé postavy vytvořili její vlastní mini příběh. Nikdo tu tedy nepostrádá motivaci ke svým činům a i když má divák problém ztotožnit se s jejich rozhodnutími (zvlášť s těmi Langova slepce, jehož příběh má zajímavý twist), postavám na obou stranách tábora fandí. To jsou kvality, kterých u hororových filmů vůbec není snadné dosáhnout.

Věšel bych vám ale bulíky na nos, kdybych tvrdil, že Smrt ve tmě je o sympatiích k hlavním hrdinům. Pořád je to hlavně survival horor. A jestliže film vykazuje překvapivé kvality na úrovni práce s charaktery, pak v samotném gró survivalu přímo exceluje. Alvarez dovede i ve vizuálně neatraktivním prostředí pracovat s kamerou takovým způsobem, že Smrt ve tmě působí trojnásobně dráž, než kolik ve skutečnosti stála. Dostává se přitom hrdinům pod kůži a je schopen otisknout jejich strach na plátno tak efektivně, že se možná nebudete bát, ale rozhodně budete napjatí.

Více než klasická bubákovina je vlastně Smrt ve tmě thriller. Celý je koncipovaný jako jedna dlouhá honička - postavy na malé ploše rodinného domku utíkají před "panem domácím", objevují nová zákoutí, i s nimi spjatá překvapení a neustále jsou zaháněny do rohu, odkud musí hledat nové způsoby úniku. Alvarez tak efektivně aplikuje to, co z podobných žánrovek dělá výborné filmy, tedy postrkává postavy z bláta do louže, z louže do bláta a z bláta do totální žumpy. A zpět do louže. Je zábavné i napínavé sledovat, jak se hrdinové snaží nenechat si zamotat hlavu neustálým kolotočem průšvihů. Vždy, když se z jednoho dostanou, zjistí, že se propadli do ještě většího. Alvarez tenhle postup vyloženě šponuje. Podobně dobře v žánrovém sousedství to naposled dělal James Wan v opomíjeném (leč naprosto skvělém) Rozsudku smrti s Kevinem Baconem. I tam se hrdina pouze zamotával do větších a větších průšvihů a silou vůle musel bojovat v momentech, kdy už by se jiní vzdali.

Alvarezovi se podařilo natočit výborný přímočarý thriller s neobvyklým "záporákem". Těžko hledat vyložené slabiny, které by Smrt ve tmě potápěly do průměru. Je to svěží, vizuálně agresivní naháněčka, která - podobně, jako minulý rok mnoho dalších hororových kolegů - dokazuje že dobrý film lze natočit na jediné lokaci, za malé peníze a přesto nápaditě, zábavně, i napínavě.

Na Blu-ray film dorazil v doprovodu necelé půlhodiny krátkých featurettů bez českých titulků. Za zhlédnutí však nestojí, protože se jedná o klasické tří až čtyřminutové marketingové materiály, jejichž výpovědní hodnota je téměř nulová. Po informační stránce na tom bohužel není o moc lépe ani audiokomentář Alvareze s Langem a spoluscenáristou. Většina dialogů se tu omezuje na vychvalování nebo obdivování událostí na scéně. Z procesu vzniku nebo tvůrčích pohnutek se tu nerozebírá téměř nic (snad jediná zajímavá předaná informace je to, že ve filmu krom přibližně dvou záběrů nejsou žádné digitální efekty). Promarněný čas. To samé platí o překvapivě velkém množství vystřihaných scén (15 minut).

Po technické stránce se naštěstí žádného přešlapu bát nemusíte. Blučko vypadá i zní skvěle. Místo šestikanálového DTSka by mu sice o něco více slušela object based stopa jako Atmos nebo DTS:X, protože je tu pár momentů, kdy by si mix mohl pohrát s vertikálním posunem (například skřípání podlahy o patro výše). I klasický šestikanál si s nimi ale dokáže poradit obstojně. Stejně jako s některými směrovými efekty, které vyniknou o to více, že se Smrt ve tmě odehrává v tichém prostředí a za velmi skromného hudebního doprovodu. Obojí dává vyniknout precizní práci s efekty, kdy každý nový zvuk dostává mnoho prostoru k tomu, aby vynikla jeho perfektní kresba. Smrt ve tmě má dynamickou stopu s parametry mnohem většího filmu, než jakým je.

Musím přiznat, že mi při sledování filmu připadalo, jako by měl kolem obrazu místo černých pruhů pruhy mírně světlejší, respektive mísené červenými tóny. Při podrobné kontrole screenshotů se ale všechno zdá v pořádku. Takže Blu-ray exceluje i v obrazové složce. Smrt ve tmě se (docela logicky) odehrává ve tmavých kulisách, které jsou svícené velmi skromně a různými odstíny modré, zelené, i červené. Prostředí to dodává zlomyslnou atmosféru, přepisu možnost předvést se v práci se stíny a s barevnými přechody.

Pomineme-li drobný barevný šum, který byl viditelný i v kině, tak se musí nechat, že svou práci Blučko odvádí opravdu skvěle. Černá je sytá, ale nikdy se neslévá, ani neodhaluje kompresní nedostatky. Obraz je kontrastní, divoké barvy kočíruje tak, aby nepůsobily nereálně, stejně tak drží na uzdě pleťovky, které muselo být v podobných světelných podmínkách obzvlášť náročné uhlídat. Pravda, občas je jas záběr od záběru mírně nekonzistentní, i to si ale pamatuji z kina, takže za to nemá smysl odsuzovat vysokodefiniční prezentaci. Ta je veskrze podařená. Místy průměrná, když jí měkne kresba pod tlakem šumu. Místy excelentní, když má dostatek jasu k vytváření famózních kontrastů a k ostré kresbě detailů.

Magazín Blu-space.cz je provozován ze zisků
internetového obchodu Blu-shop.cz
Podpořte zdejší obsah nákupem filmů na BD a UHDBD
topgun224k.png
nenebd.png
bestiebd.png
casa.png
jako-zabit-ptacka-4k.png
kissme.png
bottom of page