top of page
  • Štěpán Čermák

Monstrum. První dojmy ze Samsungu Galaxy Note 8

Když Samsung před dvěma dny v New Yorku uváděl Galaxy Note8, většina technologických periodik si neodpustila laciné rádoby vtípky na adresu vybuchujících baterií. Samsung si stigma jménem Galaxy Note7 ponese až do hrobu. Je to ošemetné téma. Má ho korejský gigant dále komunikovat a sám si tak sypat sůl do otevřené rány? Nebo kapitolu po roce nadobro uzavřít? Inu, vzhledem k tomu, že už asi v páté minutě pražské prezentace nového Note se objevil slide vyzdvihující osmibodovou kontrolu momentálně prý nejbezpečnějších baterií v mobilních telefonech na světě, zřejmě se teď o baterkách v souvislosti s mobilními telefony prostě mluvit bude. Tak. Povinnou vsuvku máme za sebou. Teď k těm zábavnějším věcem.

Samsung Galaxy Note8 bude v Česku uveden do prodeje 15. září. Pořídit si ho budete moct za monstrózních 26 999 Kč, kteroužto cenu se Korejci snaží učinit stravitelnější přiložením poměrně slušných sluchátek od AKG a v případě prvních předobjednávek také dockovací stanice Samsung Dex. Pokud na vás nějaký kus zůstane (tj. před vyprodáním zásob), jedná se takhle v balíku o docela slušný kauf. Ale samostatně je cena příšerná.

Ano, Samsung s každým novým modelem top řad Galaxy zvyšuje laťku, takže je logické, že zvýší i cenu. A ve chvíli, kdy je mobilní telefon v kombinaci s dockem schopen částečně nahradit i slabší notebook, jeho hodnota roste. Ale sedmadvacet tisíc je absurdní suma na sebeskvostnější kus mobilní techniky.

Co do vnitřností se jedná o typickou vlajkovou loď, v tomto případě spíš ledoborec: V Evropě telefon pohání osmijádrový Exynos, který se opře o 6 GB RAM (ve státech v Notu přede Snapdragon 835). Úložiště se tentokrát zastavilo na pouhých 64GB, což není moc. Pomáhá mu však slot na microSD kartu, který lze případně využít i pro druhou SIM. Bluetooth 5.0, LTE kat.16, čtečka otisků prstů, snímač oční duhovky, všechny možné i nemožné senzory, bezdrátové nabíjení, případně rychlé nabíjení přes USB C, vzácnost jménem sluchátkový výstup, to vše v prachuvzdorném a voděodolném těle … Note8 má všechny vymoženosti, na které si vzpomenete. Tedy až na nejnovější Android.

Vzhledem k téměř souběžnému uvedení Note8 a Androidu Oreo je docela pochopitelné, že korejští inženýři nestihli operační systém optimalizovat. Majitelé nejnovějšího a nejdražšího phabletu se proto budou muset spokojit s Androidem 7.1.1.

Všechny tyhle srandy si každopádně může dovolit téměř každý výrobce. Samsung svět smartphonů nedobývá moderními vnitřnostmi. Jeho nejvyšším modelovým řadám dělá jméno především design. A při pohledu na Note8 nezbývá než smeknout.

Korejci po krátkém tápání postupně přišli na vlastní designovou řeč. S její pomocí v posledních letech zostudili prakticky veškerou konkurenci včetně Applu. Sedmičkové i osmičkové řady Galaxy jsou nádherné kusy techniky a jakási manifestace designové dospělosti.

Samsung se hledal dlouhé roky, ale o to hlasitěji teď jeho vlajkové lodi brázdí oceány prodejen spotřební elektroniky. Jakýkoli jiný telefon vypadá vedle posledních Galaxy zařízení jako staré ošklivé káčátko. Samsungu navíc narostlo sebevědomí do takové míry, že se ve prospěch pěkného designu vzdal brandingu na přední straně telefonu. Ostatně on už každý pozná, o jakou se jedná značku. I to o jeho vývoji mnohé napovídá.

Note8 je pak z hlediska designu dalším evolučním krokem loňského Note7 a letošních S8 a S8+. Bez debat vrchol toho, jak může moderní smartphone vypadat.

Samsung Galaxy Note 8

6,3palcový Super AMOLED displej s rozlišením 2960 x 1440 pixelů (to je 551 ppi, kdyby to někoho zajímalo) je po vzoru S8 a S8+ o něco vyšší, než jsme doposud u smartphonů byli zvyklí. Díky poměru stran 18.5:9 se i tak ohromná úhlopříčka docela v klidu vejde do ruky, neboť co Notu chybí do šířky, to dohání právě výškou. Není to na ovládání jednou rukou, ale do dlaně se telefon vejde dobře a drží se rovnou výborně.

Zahnutí onoho displeje po stranách je oproti osmičkový eSkům mírnější, což Samsung odůvodňuje snahou o poskytnutí co největšího prostoru pro psaní stylusem. Každopádně si myslím, že ne tak okaté zaoblení mu sluší více. Je elegantnější, což o Note8 platí všeobecně. Zatímco eSková řada dává možnosti ohýbání a formování OLED displeje na odiv, Note nepůsobí tak vychloubačně. O střízlivější vzhled se postaraly i ostřejší hrany. Kde eSka telefon zakulacují, tam se Note8 nebojí ostřejších úhlů.

Jeho starší příbuzní jsou tak trochu lifestylovým prohlášením. Samsung Galaxy Note8 však budí dojem smartphonu, který přišel makat a ještě u toho stíhá vypadat fakt dobře.

Samsung Galaxy Note 8

Jeden designový nedostatek však Note8 přece jen má. Snímač otisků prstů je opět vedle optiky fotoaparátu. Tentokrát ho sice od čoček odděluje blesk, i tak ale platí, že přesun čidla z předního panelu na záda se Samsungu nepovedl.

Z ergonomického hlediska nedává umístění smysl, a i s velkou rukou budete mít občas problém na čtečku dosáhnout. Je to jediný vroubek na jinak nádherném telefonu, který se skvěle drží a opravdu moc příjemně se na něj kouká.

Samsung Galaxy Note 8

Když už jsme u toho koukání, pravděpodobně největší změna oproti Note7, S8 a S8+ se odehrála právě vedle senzoru na otisky prstů. Note8 je první smartphone od Samsungu s duálním fotoaparátem. Nebyl by to korejský gigant, aby když už jednou konkurenci v něčem dohání, ji rovnou i nepředčil. Obě čočky proto mají optickou stabilizaci.

Díky tomu můžete fotit nebo točit video jak na široké sklo s výbornou světelností f/1,7, nebo na dvakrát delší sklo s o něco menší světelností f/2,4 i za zhoršených světelných podmínek. Samsung existenci dvou dvanáctimegapixelových snímačů ždímá na maximum. V režimu portrétu můžete u obrázků z delší čočky rozostřovat pozadí a simulovat tak efekt nižší hloubky ostrosti. Telefon tuto funkci umožňuje jak během focení, tak po exponování fotografie. Nejen to, po zmáčknutí spouště se ukládají obrázky z obou kamer.

V galerii tedy na hotové fotografii můžete nejen uměle upravovat hloubku ostrosti, ale také si volit mezi portrétním a širokoúhlým pohledem. Je to naprosto skvělá funkce. Během krátkého testování na břehu Vltavy bylo snímání rychlé, stejně jako přepínání mezi jednotlivými „objektivy“ nebo upravování hloubky ostrosti.

Podobně svižný byl Note8 i při následném upravování obrázků v galerii. Na možnosti snímat ve dvou ohniskových vzdálenostech zároveň je cosi osvobozujícího. Dovedu si představit hromadu scénářů, kdy může člověk chtít jak detail, tak širší záběr. Něco takového sice řeší cropování fotek, ale mít obojí v téměř totožné kvalitě je prostě fajn.

Samsung Galaxy Note 8

Stejně fajn je i práce se stylusem. Sice nejsem moc velkým fanouškem designově neunifikovaného softwaru, kdy Wix UI konečně doběhlo dobu, ale některé aplikace na tvorbu poznámek vypadají jako šest let staré betaverze. Nicméně všeobecně platí, že jakmile vytáhnete S-Pen, což značí, že se budete snažit o nějakou produktivitu, Note8 vám bude schopen být solidní oporou.

Na svém místě je plovoucí ikona s nabídkou S-Pen aplikací, Samsung pak k plejádě všelijakých nástrojů přidává ještě pokročilý multitasking a nově umožňuje navolit zkratky pro spuštění dvou vybraných aplikací zároveň. Pokud jste třeba zvyklí číst RSSko a zároveň sledovat YouTube, můžete si obě aplikace schovat pod jednu plovoucí dvojikonu a otevřít je zároveň. Nebo si takhle předpřipravit společné spouštění čehokoli jiného.

Samsung Galaxy Note 8

Stylus je schopen vnímat přes čtyři tisíce stupňů tlaku, takže související software umí simulovat tlak tužky, štětce, nebo spousty dalších nástrojů na jakýkoli materiál. Přitlačíte a linka se opravdu rozšíří.

Kreslení i psaní na osmém Notu je překvapivě příjemné. Pocitově jsem měl dojem, že v případě Note7 měl stylus o něco menší odpor, ale to na základě mlhavých vzpomínek z minulého roku nelze potvrdit.

Samsung Galaxy Note 8

Každopádně snaha Samsungu simulovat psaní na papír nepřišla úplně vniveč. Odpor displeje a stylusu je příjemný a částečně se mu daří napodobit strukturu papíru. S-Pen po displeji ani vyloženě neklouže, ani nedrhne. Rozhodně si dokážu představit ruční psaní poznámek jako běžně využívanou funkci, čemuž napomáhá i možnost sepsat až stostránkový román poznámek na uzamčený displej. A ano, S-Pen funguje pod vodou.

Měl by fungovat i na zaoblených hranách displeje, ale zrovna v aplikaci Poznámkový blok, kde to člověk potřebuje nejvíce, tomu tak není. Pokud tedy začnete psát na okraji displeje, telefon nezaznamená stylus ani poté, co přejedete na rovnou plochu. Což je dost zvláštní.

Mohl bych pokračovat přes Samsung Dex, k jehož největším vylepšením patří rychlejší přepnutí mezi mobilní a desktopovou podobou uživatelského rozhraní, nebo schopnost hrát mobilní hry ve fullscreenu externího displeje. Případně zmínit křečovitou integraci Bixby, která si vybojovala vlastní hardwarové tlačítko. Ale s těmi jsem si na krátké předváděčce moc nehrál.

Samsungu se podařilo dát dohromady další obdivuhodný kus techniky. Galaxy Note8 je powerhouse, i když pro mnoho běžných uživatelů naprostý overkill. Strašně sexy overkill. Samsung ho bude prodávat jako ultimátní nástroj na mobilní produktivitu, u té ale Note8 nekončí, spíš začíná.

Na výborném a velikému displeji, který mimochodem má zvládnout HDR, zní sledování videí na cestách jako o něco menší utrpení, než na běžných čtyř až pětipalcových smartphonech. A dvojitá kamera je jasnou hvězdou představení, tady Korejci zabodovali.

Samsung Galaxy Note 8

„Osmý“ Note je zase o krůček blíže k ultimátnímu all-in-one nástroji. Jak mu však přibývají funkce a nové technologie, jeho cena roste do závratných výšin. Samsung si to může dovolit, ale zásadní otázka je, jak dlouho si to ještě budou moct dovolit i běžní zákazníci, když morální životnost takových přístrojů málokdy trvá déle než dva roky?

Magazín Blu-space.cz je provozován ze zisků
internetového obchodu Blu-shop.cz
Podpořte zdejší obsah nákupem filmů na BD a UHDBD
topgun224k.png
nenebd.png
bestiebd.png
casa.png
jako-zabit-ptacka-4k.png
kissme.png
bottom of page