top of page
  • Štěpán Čermák

James Bond je první filmová oběť koronaviru. „Chvilku“ si na něj počkáme

Je docela jedno, jestli zprávy o COVID-19 vnímáte pouze jako mediální masáž a povyk kvůli ničemu, nebo vykupujete místní Lidly i Penny Markety a připravujete se na domácí karanténu. Ve výsledku veřejný život nejvíce ovlivní to, jaké preventivní kroky zvolí stát a jak se k potenciální hrozbě budou stavět naši zaměstnavatelé, velké firmy, nadnárodní korporace, prostě jak moc se zpomalí globální ekonomika. Zatímco v Česku se vztekáme nad prázdnými tribunami při mistrovství světa v biatlonu, v zahraničí se podobné větší akce rovnou ruší. Nejen ty sportovní. Také výstavy a konference jako ženevský autosalon, barcelonský Mobile World Congress, facebookový F8, mnichovský High-End, Google I/O, GDC a spousta dalších se letos konat nebudou, což bude mít dopad jednak na uvádění nových produktů pro rok 2020, jednak z dlouhodobého hlediska na hospodaření firem. Negativní vliv COVID-19 je nedozírný napříč všemi odvětvími lidské činnosti. Není tedy divu, že eventuálně to odnese i zábava. První vlaštovky už se začaly objevovat a můžeme se spolehnout na to, že další přiletí rychle. Dost možná v hejnu.

Pomineme-li pauzu v natáčení dalších dvou dílů Mission: Impossible, jež by mohla sérii akorát prospět, protože McQuarrie i Cruise dosahují nejlepších výsledků za absolutní produkční anarchie a pod tlakem, z kulturního hlediska zatím asi největší obětí COVID-19 je nový James Bond. Jeho kinopremiéra byla naplánovaná na začátek dubna, takže se pomalu začínala roztáčet kolečka marketingu. Craigova rozlučka s "double-o-seven" v něm urgovala, že agenti s povolením zabíjet nemají čas umírat (i když při přímém překladu No Time To Die by asi bylo vhodnější Nesprávný čas na umírání místo distribučního Není čas zemřít). Nakonec ale bude času dost. Producenti se totiž rozhodli premiéru přesunout až na polovinu listopadu, tedy rovnou o sedm měsíců. Právě kvůli strachu z koronaviru, respektive z jeho možného dopadu na tržby.

Určitě to nebylo snadné rozhodnutí. Jestliže se rozjížděl marketing, studio do něj už nějaké ty milionky muselo napumpovat. I když se ta nejdrsnější marketingová masáž teprve chystala, v pár desítkách milionů už marketéři určitě plavali. Nesmíme zapomenout, že žijeme v době, kdy propagace největších blockbusterů, mezi které se Bond bez debat bude řadit, stojí leckdy stejné peníze jako samotná produkce, tedy klidně se může vyšplhat ke dvěma stovkám milionů nebo více. Barbara Broccoli musela za ruční brzdu vzít co nejrychleji, ale i tak ji ten smyk bude bolet. Otázkou teď je, kolik drifterů se k ní přidá a jak moc vylidněné jarní sloty budou. Dopad to samozřejmě bude mít na distributory, kinaře, na tržby, na prodeje merchandisingu, tím pádem i na kvartální výsledky studií … čínský koronavirus by mohl s Hollywoodem solidně zacloumat.

James Bond na Blu-shop.cz

Nákupem na Blu-shop.cz podporujete vznik textů na Blu-space. Děkujeme!

Vliv takový posun samozřejmě bude mít i na vydání filmu na fyzických nosičích domácí zábavy. Proto jsem se vlastně rozhodl téma na Blu-space vůbec otevírat. Posun kinopremiéry a s ním související odklad Ultra HD Blu-ray a Blu-ray edic Fukunagovy bondovky totiž vytvořil příležitost podělit se o zajímavost, která mi posledních pár týdnů vrtala hlavou: Běžný zákazník si toho nemá jak všimnout, nicméně na pozadí cirkusu jménem Prodej distribučních práv se odehrála drobná šaráda, která bude mít docela zásadní vliv na budoucí bondovské edice a kolekce.

Práva na home cinema releasy titulu Není čas zemřít totiž získalo studio Universal. S vysokou pravděpodobností prostě nabídlo Barbaře Broccoli lepší peníze než konkurence. To znamená, že na rozdíl od předchozích dobrodružství agenta 007 se uvedení na nosičích domácí zábavy neujme 20th Century (Fox), nýbrž právě Universal. Proč to vůbec stojí za zmínku? Ze tří důvodů.

1) Kolekce bondovek nikdy nebude kompletní. A to ani v případě Craigových filmů, ani v případě všech předchozích filmových zářezů Bonda jako takových. Zatímco ty vyšly v rámci kolekce už několikrát a tato edice pak vždy nakynula o nejnovější díl, aby si sběratelé a fanoušci mohli koupit všechny bondovky pohromadě, Není čas zemřít se ke svým starším sourozencům nepřidá. Prostě proto, že ho bude na fyzické nosiče distribuovat někdo jiný. Nekoupili jste si kolekci Craigových bondovek na 4k Ultra HD Blu-ray v domnění, že si počkáte na komplet i s posledním dílem? Nedočkáte se. Není čas zemřít si bude žít vlastním životem a na plackách se k ostatním bondovkám tak trochu nebude hlásit.

2) Pro samostatný 4k Ultra HD Blu-ray release znamená změna studia také změnu technických specifikací. Universal na rozdíl od Foxů mnohem častěji přináší filmy na třívrstvém médiu, kde se člověk nemusí bát o zbytečně brutální kompresi. Což je u filmu, jehož stopáž má údajně atakovat hranici tří hodin, důležité. Navíc studio prakticky všechny své novinky uvádí rovnou se třemi variantami HDRka, tedy vedle HDR-10 také s Dolby Vision a s HDR10+. Potenciální rozdíly mezi imaginární foxovskou a universalovskou verzí jsou sice asi dost malé, ale puristům se při pohledu na třívrstvou placku se všemi verzemi HDRka vždy uleví.

3) Blu-ray 3D. Ano, čtete dobře. James Bond ve 3D. Osobně to považuji za zhovadilost, ať už proto, že 3Dčku neholduji, nebo proto, že v kontextu stereoskopické prezentace o tom filmu při produkci docela jistě nikdo z tvůrců neuvažoval, nebo proto, že Bond ve 3D zní jako Plzeň s marmeládou. Prostě pitomost. Ale stále se najde nemalá skupina diváků, kteří cokoli ve 3D hltají a přepočítané verze preferují před klasickým 2D. Právě takovým se Universal asi jako poslední studio snaží poctivě vyhovět s každou svou novinkou, nebo alespoň s většinou těch velkých. Díky tomu se i Není čas zemřít zařadilo do seznamu titulů, které na Blu-ray 3D vyjdou.

Kdy? Vzhledem k posunu to vypadá na přelom února a března 2021. Tedy přesně za rok.

Comments


Magazín Blu-space.cz je provozován ze zisků
internetového obchodu Blu-shop.cz
Podpořte zdejší obsah nákupem filmů na BD a UHDBD
topgun224k.png
nenebd.png
bestiebd.png
casa.png
jako-zabit-ptacka-4k.png
kissme.png
bottom of page