top of page
  • Petr Semecký

Síla se probouzí ve 3D nezklame, byť často působí dost ploše

Sedmá epizoda Star Wars měla vyjít ve 3D již v případě prvního Blu-ray releasu. To je prostě fakt, opakovali jsme ho několikrát. Stejně tak je fakt, že se natáčelo na analog, tedy bez třetího rozměru. Řada scén se ve snaze o vyvolání nostalgie konstruovala a snímala ryze proti návodům "jak budovat 3D scénu". A celý proces převodu do 3D se prováděl až dodatečně, aby se na návratu slavné série vydělalo o pár dolarů víc díky dražším vstupenkám.

Nové vydání na "sběratelském" Blu-rayi je tedy ukázkový double-dip, když ani bonusy nestojí s výjimkou hutného Abramsova audiokomentáře za řeč. Pokud ale 3D fandíte a a rádi si dopřáváte domácí filmové seance s ne zrovna pohodlnými 3D brýlemi, pak vás ani nové Star Wars nezklamou. Jako produkt jsou totiž ošetřené skvěle.

Časy leporelových 3D konverzí z ranku Souboje Titánů už jsou naštěstí pryč a nové blockbustery jsou převáděny víceméně nekonfliktně s vaším zrakem a nároky na trojrozměrné představení. Star Wars jde hodně k duchu, že je řada scén kompletně či z velké části digitální (finále s X-Wingy, Millenium Falcon, Rathaři), což samozřejmě při konverzi výrazně pomáhá, neboť lze s prostorovostí dobře pracovat a kromě pro Abramse typických hrátek s mizanscénou sem tam něco popostrčit i do prostoru před plátnem.

Takových momentů však v Síla se probouzí není mnoho. V podstatě se dá říci, že až na pár drobků prostorově nejvíce zaujme úvodní útok Prvního řádu na Jakku a finální bitka na světelné meče uprostřed zasněženého lesa. Tehdy totiž vynikne pro 3D vždy okouzlující poletování sněhu či ohnivých jisker. Obrazovkou se ve vaší blízkosti několikrát prožene laser z blasteru (na Kylo Renem zastavenou střelu si budete chtít sáhnout!) či nažhavený "světelňák". Do popředí přijíždějící BB-8 jako by chtěl přímo vyskočit do vašeho obýváku. A při běsnění osvobozených Ratharů či pobíhání po koridorech Starkiller Base rozhodně ucítíte lehkou klaustrofobii z těsnosti tamních prostor.

Zbytek na Jakku, případně u Maz Kanata a na základně Odboje trojrozměrností bůhvíjak neoslňuje. Není to však chyba chlapců od počítačů jako spíš samotného pojetí lokací a scény. Nekonečné písečné duny, otevřené prostory s obřím jezerem, případně pár kopečků s ustájenými X-Wingy nedává 3D technologii šanci vyniknout, neboť se nemá o co opřít. Důsledkem je obrázek, který je vesměs placatý a nemá čím zaujmout. S výjimkou toho, že alespoň nedochází k nepřirozené hloubce scény, jež naopak vždy působí adekvátně.

Pakliže máte dobře zkalibrovanou televizi, nezklame vás ani technická stránka 3D obrazu. Ani na moment se totiž neztrácí ostrost, barevné podání je díky zvýšenému jasu obrazovky při použití aktivních brýlí naprosto v pořádku. A ani Abramsovy rychlé švenky kupodivu nevyvolávají závratě nebo bolesti hlavy. Zbytek obrazových atributů je rovněž v pořádku, ještě aby ne, když jsou Star Wars korunním klenotem Disneyho pokladnice.

Jestli se dá někomu sběratelská edice Síla se probouzí doporučit, jsou to určitě ti, kteří si na 3D balení počkali a nezakoupili předchozí release. V jednom balení totiž dostanou ucelenou dávku bonusů i obou obrazových variant filmu.

Pokud však máte doma již předchozí edici a nemusíte mít každý 3D disk na trhu, osobně bych si těch pár stovek prozatím uschoval. Kdo ví, třeba se po skončení trilogie dočkáme další "ještě sběratelštější edice" a ta současná není zase takový trhák, abyste si museli jeden film na poličce duplikovat.

Star Wars: Síla se probouzí na Blu-space:

Magazín Blu-space.cz je provozován ze zisků
internetového obchodu Blu-shop.cz
Podpořte zdejší obsah nákupem filmů na BD a UHDBD
topgun224k.png
nenebd.png
bestiebd.png
casa.png
jako-zabit-ptacka-4k.png
kissme.png
bottom of page