top of page
  • Štěpán Čermák

Po deseti letech slibů konečně dorazil na Blu-ray a vypadá skvěle: ryzí blockbuster Mizerové II

Jedna z věcí, které jsem Sony nikdy neodpustil, je téměř deset let nesplněný závazek, jenž zazněl v marketingových materiálech při uvedení prvních Blu-rayů. Studio tehdy ve velkolepých trailerech slibovalo pecky jako Spider-Man 2, Černý jestřáb sestřelen, Patriot, Lawrence z Arábie, Charlieho andílci, nebo Vertical Limit. Všechny filmy eventuálně ve vysokém rozlišení vyšly (i když třeba na Lawrence z Arábie jsme také museli několik let čekat), jeden se ale releasu na formátu nové generace vyhýbal jako čert kříži: Mizerové II.

Mizerové II / Bad Boys II (Sony Pictures, Blu-ray, 2003)

Akční komedie Michaela Baye se přitom jako jeden z titulů, jenž by přiměl potenciální zákazníky ke koupi přehrávače, přímo nabízela. Druzí Mizerové byli ohromný hit. Fungovali jako uhozená komedie i jako špičkový akční film, jehož přestřelky a honičky dodnes přešlapují po vrcholech žánru. A jako i na měřítka dnešního blockbusteru neskutečně našlapaná audiovizuální show by samozřejmě udělali formátu reklamu jako málokterý film.

Jenže to se nikdy nestalo. Tedy stalo, ale museli jsme si počkat až do listopadu minulého roku. To je devět a půl roku po první Blu-ray vlně, v jejímž rámci byl snímek avizován. Studio nikdy neuvedlo, proč a co jim trvalo tak dlouho. Zřejmě se to nikdy nedozvíme. Stejně jako se pravděpodobně nedočkáme uvedení na českém trhu*. Bohužel. Nicméně pokud se nebojíte importu, dá se film sehnat na německém, britském i americkém trhu, a to jak v balení s prvním dílem, tak samostatně. Já si kopii pořídil v německém Saturnu, kde jsem na placku narazil ve výprodeji za příjemných sedm eur.

Můžeme Sony zazlívat neomluvitelně dlouhou čekací lhůtu, jedno se však musí nechat: Kdyby film vyšel v roce 2006, rozhodně by nevypadal tak dobře. V Sony totiž Mizery před uvedením na Blu-ray zremasterovali ve 4k, což dává FullHD transferu dostatek zdrojových informací k tomu, aby vypadal doslova kulervoucně. V době, kdy film Sony slibovalo, navíc Blu-raye vycházely s i na tehdejší poměry zastaralou MPEG-2 kompresí a LPCM zvukem. Dnešní standard v podobě MPEG-4 a DTS-HD MA samozřejmě s audiovizuální stránkou dokáže mnohem větší kouzla.

A že čaruje. Mizerové II vypadají díky 4k omlazovací kůře naprosto úchvatně. Kdyby mě někdo na konci roku pověřil sestavením žebříčku vizuálně nejpůsobivějších filmů na Blu-rayi, druhé Mizery bych bez váhání vměstnal do první desítky.

Vedle 4k masteru a opravdu zdařilé komprese za to děkují samotnému Bayovi. Ten své filmy po vzoru reklam a hudebních klipů, na kterých začínal, stylizuje extrémně silnými jasovými i barevnými kontrasty, barvy navíc hutně přesycuje. S kamerou dělá často až akrobatické manévry, přitom se ale po technické stránce drží na uzdě a ve vší té anarchii udržuje obdivuhodnou konzistenci a ostrost.

Druzí Mizerové jsou díky tomu hotový demomateriál: Přepis hýří barvami, má skvělou černou, ostrý je občas tak, že má člověk chuť začít hercům počítat vlasy a póry. I kdyby komprese vykazovala drobnější vady nebo artefakty, všudypřítomný vysoký kontrast by je pravděpodobně skryl.

Ale ono to potřeba není. Sony na druhých Mizerech odvedlo skvělou práci. Film na člověka doslova dýchá, ať už skvělou drobnokresbou, výbornou definicí zrna, nebo nádhernými barevnými přechody. Bay umí filmy točit tak, aby vypadaly skvěle a Blu-ray Mizerů II je toho zářným příkladem.

Nezestárla kupodivu ani zvuková stopa. Třináct let je ve filmové branži hodně dlouhá doba a moderní mixy během ní v mnohém pokročily: Lépe pracují s umístěním objektů v prostoru, mají lépe definované dialogy, v případě blockbusterů kladou větší důraz na basovou složku a vrstvení většího množství efektů, navíc i díky existenci object based audia kladou větší důraz na surroundy.

Mizerové II však znějí stejně dobře, jako by je Bayovi zvukoví mistři namíchali včera. Ať už jsou to honičky, přestřelky, výbuchy, nebo klasické dialogy, šestikanálový DTS-HD MA je prezentuje se skálopevnou jistotou a vytváří s nimi extrémně zábavný zvukový doprovod. Surround sice klade více důrazu na bombastické efekty než na kresbu prostoru, to mu ale těžko ubere na zábavnosti.

Druzí Mizerové samozřejmě zábavní jsou. Hodně. Jako komedie i jako akční blockbuster. Jsou takovým předvojem Michaela Baye, jak ho známe dnes. Právě v Mizerech se totiž našel a k megalomanské akci, jejímž mistrem se ukázal být už v prvním dílu nebo ve Skále, přidal praštěný humor, s nímž se - stejně jako s onou akcí - později utrhl ze řetězu (Transformers jedna až patnáct, nebo kolik že už vzniklo dílů).

Tady to ještě funguje na výbornou. Dvě a půl hodiny občas zbytečně natahovaného příběhu proto uteče jak voda. Bay skvěle dávkuje akci i humor a faktu, že je tu vše značně over-the-top, si je dobře vědom. Vlastně si to užívá. Divák si může užívat s ním, pokud přistoupí na jistá pravidla: Bay sice umí megaakční zábavu jako málokdo, ve svém jádru je ale povrchní filmař, jenž točí filmy prosté jakékoli myšlenky. Neříkám, že je to zákonitě špatně. Sranda musí být. Ale tenhle přístup s sebou nese mnohá úskalí, která by mohla modernímu divákovi vadit: K ženám se Bay staví sexisticky a čistě jako k ozdobám svého vizuálního stylu (a to i v případě, když je nějaká napsaná jako silnější charakter, jako třeba Marcusova sestra Syd), nadužívá a občas skoro znásilňuje stereotypy (ruský gangster, goofy černoch atp.) a občas svůj praštěný humor neudrží na uzdě už tady (prsatá mrtvola v márnici).

K Bayovým snímkům se proto přistupuje jako k oněm reklamám, na nichž začínal. Jako k bezmyšlenkovitým produktům, jejichž úmyslem je cílit na naše nejnižší pudy.

Opakuji, že to není špatně. Existují tuny různých filmů s různými přístupy. Ty od Baye jsou kategorie sama o sobě. Jsou esencí blockbusteru. Koncentrát toho, co od hollywoodského velkofilmu očekáváme, zbavený jakékoli další vrstvy. Jako takoví jsou Mizerové II ideálním přírůstkem do filmové sbírky. Je proto dobře, že se u Sony konečně rozhoupali k pořádnému Blu-ray relesu. Vlastně je svým způsobem dobře, že to trvalo tak dlouho. Člověk se může na Mizery podívat s odstupem a ocenit, že si v nich Bay při vší své okázalosti na nic nehraje. A přepisu ohromně prospěl 4k remaster. Mizerové II jsou díky němu jasný demomateriál.

 

* Update, 4.4. 14:30: Čtenáři na facebookovém profilu Blu-space podotýkají, že Mizerové II na český Blu-ray trh míří. Svou informaci jsem založil na dotazu, jenž jsem distributorovi položil v době zahraniční BD premiéry, kdy mi bylo řečeno, že tomu tak nebude. Oficiální informace se mi nikde dohledat nepodařilo.

Magazín Blu-space.cz je provozován ze zisků
internetového obchodu Blu-shop.cz
Podpořte zdejší obsah nákupem filmů na BD a UHDBD
topgun224k.png
nenebd.png
bestiebd.png
casa.png
jako-zabit-ptacka-4k.png
kissme.png
bottom of page