top of page
  • Štěpán Čermák

Filmoví fanoušci, zbystřete. Na evropský Blu-ray trh vstupuje Criterion Collection.

Setkání s některým z titulů od Criterion Collection by za sebou měl mít každý, kdo to s filmem myslí alespoň trochu vážně. Americký label je od roku 1984 etalonem kvality filmových edic na domácích nosičích zábavy. Ať už to svého času byl Laserdisc, později DVD, nebo teď Blu-ray, Criterion na nich prezentuje filmové klasiky nebo artové výběry v nejvyšší kvalitě s co možná nejlepší bonusovou výbavou. Zní to jako laciná tisková zpráva, ale Criterion je pro filmové fanoušky opravdovým darem z nebes.

Každé edici je pod jeho dohledem věnována nadstandardní pozornost. Label vyhledává referenční kopie po celém světě, pečlivě je restauruje a mastery se snaží finišovat až po schválení od samotných tvůrců. Filmy vydává ve vlastním amaray designu s graficky jednotnými a číslovanými hřbety, často s přenádhernými cover-arty. Disky doprovázejí booklety s filmovými esejemi. A vedle referenčního přepisu shromažďují pokud možno veškeré dostupné bonusové materiály. Na Blu-rayích od Criterionu je prostě vidět, že je s láskou dělají filmoví fanoušci pro filmové fanoušky.

Criterion - jednotný design hřbetů

Potenciální evropští zákazníci však u Criterionu narážejí na drobný problém. Krom toho, že jsou jeho edice distribuovány pouze ve Spojených státech, bráni v jejich nákupu i fakt, že jsou vydávány s regionálním zámkem (R-A). Pro jejich přehrání v Česku nebo na Slovensku (R-B) by si uživatel musel pořídit region-free přehrávač, nebo s pomocí AnyDVD odstranit regionální ochranu disků v počítači. Což jsou vedle faktu, že Blu-raye při importu procházejí celnicí, tudíž se na jejich původní cenu a poštovné přilepí ještě DPH a clo, pro mnohé nepřekonatelné překážky. Dlouho už nám však v cestě stát nebudou. Criterion se totiž chystá vstoupit na britský video trh, čímž se jeho releasy efektivně stanou dostupné pro celou Evropu.

Britský filmový ráj

Americký distribuční label vstoupí na Britské ostrovy se šesti tituly: Stalo se jedné noci (It Happened One Night, Frank Capra, 1934), Grey Gardens (Albert Maysles, David Maysles, Muffie Meyer, Ellen Hovde, 1975), On řádí v New Yorku (Speedy, Ted Wilde, 1928), Tootsie (Sydney Pollack, 1982), Macbeth (Roman Polanski, 1971) a Jen andělé mají křídla (Only Angels Have Wings, Howard Hawks, 1939):

Criterion: První britské Blu-ray edice

Criterion tedy sáhl mezi několik svých starších kusů i mezi novinky - Jen andělé mají křídla vychází ve Spojených státech 12. dubna a do Británie vstoupí o týden později. Ačkoli tedy společnost zatím neuvedla, jak často hodlá filmy na evropském trhu vydávat, zdá se, že by se její nabídka mohla postupně rozšiřovat o katalog, zatímco novinky by vycházely souběžně s Amerikou. Rozhodně by to bylo příjemné. Je co dohánět, ve Státech vydal Criterion přes čtyři sta Blu-ray edic.

Ne, že by za Lamanšským průlivem měli nouzi o kvalitní releasy. Criterion vstupuje na trh, kterému několik let kraluje Eureka se svými Masters of Cinema. Výborně je doplňují edice od Arrow. Na Blu-ray se rozhodl přejít tamní Second Run a zapomenout bychom neměli ani na Signal One nebo 88 Films. Jinými slovy, Británie je země releasům filmových klasik, artovek a kulťáren zaslíbená. A jestliže byl Criterion pro filmové fanoušky mimo dosah, hlavně Eureka a Arrow jeho funkci velmi obstojně suplovali.

Jeho příchod do Evropy by každopádně mohl být pro některé sběratele gamechanger. Sám jsem musel s importem titulů od Criterionu přestat, když se před lety snížily celní limity a posílat filmy ze Spojených států přestalo být pohodlné. A pouštět si Blu-raye přes PC mechaniku pro mě osobně také není žádné terno. Příchod Criterionu do regionu B by pro mě mohl být novým impulsem k obnově kolekce a věřím, že nejsem sám.

Prvních šest edic vychází s doporučenou cenou £27.99 za kus. Na britském Amazonu se však dají jednotlivé tituly předobjednat o příjemných deset liber levněji. Hromadná premiéra je plánována na 18. dubna.

Magazín Blu-space.cz je provozován ze zisků
internetového obchodu Blu-shop.cz
Podpořte zdejší obsah nákupem filmů na BD a UHDBD
topgun224k.png
nenebd.png
bestiebd.png
casa.png
jako-zabit-ptacka-4k.png
kissme.png
bottom of page