top of page
  • Štěpán Čermák

To nejlepší hned na začátek: Je tu CES 2016, načrtne budoucnost TV vysílání a Ultra HD

V Las Vegas se šestého ledna rozeběhne největší výstava spotřební elektroniky CES 2016, což pro milovníky audiovizuální techniky a gadgetů všeobecně znamená hotové svátky. Berte to jako druhé Vánoce. Je sice pravda, že si v posledních letech někteří výrobci nechávají ta největší oznámení novinek pro vlastní eventy, stále ale platí, že pokud něco ve světě spotřební elektroniky znamenáte a dál znamenat chcete, musíte na lasvegaské Consumer Electronics Show představit nové produkty. Ostatně další podobná šance přijde až se začátkem září na berlínské IFA.

Na CES se toho bude dít opravdu hodně, vždyť žhavých trendů je v CE sféře spousta: Internet of Things, autonomní vozidla (případně integrace inteligentních systémů do vozidel běžných), virtuální a augmentovaná realita, drony, 360° video, na své si jistě příjdou milovníci smartphonů nebo wearables, svět počítačů zaplaví ultrabooky 2v1, a tak dále, a tak dále. Nás budou nejvíce zajímat novinky ze světa audiovizuální techniky.

Že ti největší hráči na trhu přijdou s novými televizory, je docela jasné, ostatně o nových řadách od LG nebo Samsungu unikají informace už teď. LG se bude tradičně chlubit nejpokročilejšími zobrazovacími technologiemi - vedle klasických OLED to budou prototypy ohebných displejů a 8k zobrazovače. Samsung bude kontrovat vedle ještě větších 8k displejů další řadou Ultra HD televizorů, což se ostatně dá čekat i od ostatních výrobců. Korejci je ale obohatí o schopnost komunikovat s ostatními IoT zařízeními v rámci Smart Home.

Všechno jsou to bez debat zajímavé novinky, CES 2016 však bude tak trochu historický mezník ne proto, že by tu někdo představil další model chytrých hodinek. Rok 2016 má být přelomový pro Ultra HD. Neberte to na lehkou váhu. O UHD se možná mluví poslední dva tři roky, teprve teď však dochází k finalizaci standardů, kterými se budou řídit nejen spotřebitelská, ale také profesionální technika. Je nesmírně důležité, aby se televizní průmysl během roku 2016 dohodl na tom, jak bude vypadat příští generace televizního vysílání a tím pádem jakým standardům se bude podřizovat produkce obsahu. To, "jak moc Ultra HD" je váš televizor, je poslední článek řetězce. Ostatně proto do lidí na Blu-space neustále vtloukáme, že nákup UHD televizoru je momentálně obrovská chyba.

Na CES 2016 proběhne několik testovacích vysílání podle ATSC 3.0, což je momentálně dokončovaný standard pro televizní broadcasting v Ultra HD (navazuje na americké ATSC 1.0). Od jeho podoby se bude částečně odrážet také evropské DVB-T2 (na post-IBC konferenci v České televizi dokonce padlo, že by se mohlo ATSC 3.0 stát celosvětovým standardem, nejsem si ale jist, nakolik se jednalo o dojem řečníka). Takže to, jakým způsobem budete v příštích letech přijímat televizní signál, se rozhoduje nyní. A nenechte se mýlit, že by se takový pokrok netýkal Česka. DVB-T2 se tu začne integrovat už letos a musí být připravené na UHDTV. Jakmile se průmysl přikloní k novým standardům, až poté budou schopni výrobci spotřebitelské techniky opravdu slíbit, že jsou jejich technologie "future-proof".

Není to ale jen o vysílání většího množství pixelů. Vzniká také několik druhů HDR a jejich sjednocení nebo zpětná kompatibilita se buď řeší, nebo se s ní nepočítá. HDR je přitom klíčový prvek UHD (takové HFR víceméně vypadlo ze hry a řešit se bude až časem) a jestliže dojde k roztříštěnosti standardů, dojde k ohromným zmatkům, jejichž oběťmi budou především spotřebitelé. I HDR je žhavým tématem CES, kde dojde k prezentaci několika standardů. Doufejme, že vznikne "one HDR to rule them all".

V neposlední řadě je tu Ultra HD Blu-ray. Jak jsem zmiňoval v novince o Warnery připravovaných titulech, jeho příchod pravděpodobně zdržely právě tyto čachry kolem nekompletní podoby Ultra HD.

Ona je totiž jedna věc, když vám CEA nakáže "Ultra HD ready bude ten televizor, který zvládne 3840 x 2160 pixelů, HFRko a HDRko a bude mít HDMI 2.0 s HDCP 2.2", nikdo už ale zákazníkovi neřekne, že pod každou z těch zmatečných zkratek je několik vzájemně nekompatibilních standardů, ve kterých pokud bude mišmaš, možná si přehraje UHD z Netflixu, ale už ho nepřijme z pozemního vysílání a z UHD BD přehrávače dostane zrovna tu verzi HDR, se kterou si jeho televizor nerozumí. A pak babo raď.

Teď, kdy se zmatky na UHD scéně začínají urovávat, už by výrobcům nemělo nic bránit v oznámení prvních Ultra HD Blu-ray přehrávačů (tedy prvních, pokud vynecháme prototypy od Panasonicu a Samsungu). Nejen to, snad se konečně dozvíme, kdy se objeví na pultech obchodů a kolik budou stát.

Pro Ultra HD a tím pádem doslova pro celou budoucnost videa je rok 2016 klíčový. Běžný pozorovatel si toho nemusí být vědom, na poli videostandardů, kterými se řídí celý průmysl, je však ohromný zmatek (dokonce větší, než byl v době příchodu HDTV). CES 2016 by měl pomoci situaci korigovat a výrobci tu udají směr, kterým se Ultra HD v příštích letech vydá. No řekněte, nečekají nás sakra zajímavé dny, potažmo týdny a měsíce?!

Magazín Blu-space.cz je provozován ze zisků
internetového obchodu Blu-shop.cz
Podpořte zdejší obsah nákupem filmů na BD a UHDBD
topgun224k.png
nenebd.png
bestiebd.png
casa.png
jako-zabit-ptacka-4k.png
kissme.png
bottom of page