top of page
  • Štěpán Čermák

První Ultra HD Blu-ray přehrávače od Samsungu a Panasonicu se objeví na přelomu jara

Samsung na lasvegasském CES 2016 uvedl oficiální specifikace svého prvního Ultra HD Blu-ray přehrávače. Jmenuje se UBD-K8500 a poprvé jsme se s ním setkali na IFA 2015, kde byl vystaven jeho prototyp. Na CES tentokrát Samsung přišel s hotovým produktem, který chce na pulty obchodů dostat už v březnu. Korejská společnost tedy bude historicky první, kdo tak učiní. Panasonic, který svůj prototyp představil už před rokem a půl, však bude v závěsu - jeho UHD BD přehrávač DMP-UB900 by se měl objevit měsíc na to.

Zatímco Japonci cenu svého produktu raději neodhalili (dá se předpokládat, že DMP-UB900 bude highendový - tudíž velmi drahý - player, čemuž mimo jiné napovídá THX certifikace), korejský Samsung vyrukoval nejen s oficiální cenovkou, ale dokonce i s předobjednávkou, v jejímž rámci zákazníci dostanou stodolarovou slevu z už tak překvapivě nízké ceny: Na koupi UBD-K8500 bude americkým early adopters stačit $499 (resp. $399, pokud si přehrávač předobjednají).

To znamená, že v Česku by mohl první Ultra HD Blu-ray přehrávač stát mezi třinácti a patnácti tisíci korun. Stále je to hodně, ale vzpomeňte si na první Blu-ray přehrávače. Zdaleka nejlevnější byl Playstation 3 za sedmnáct tisíc, jinak se ceny běžně pohybovaly nad dvaceti tisíci korunami. To už je značný rozdíl. Druhé generace, se kterými Samsung a Panasonic jistě přijdou před koncem roku, už by mohly jít pod deset tisíc.

V kontrastu s poměrně dlouhým koketováním Samsungu a Panasonicu s prvními UHDBD přehrávači je nepochopitelná pasivita ostatních výrobců. LG, Sony, Philips, Onkyo ani nikdo jiný své první Ultra HD Blu-ray přehrávače na CES nepředstavil. Zvlášť u Sony je to překvapivé, o důvodech si však tentokrát netroufnu ani spekulovat.

Na výběr tedy bude mezi poměrně tuctovým Samsungem a pravděpodobně prémiovým Panasonicem. Pohled na jeho design napovídá kvalitu, nadějně působí i specifikace: Skvělé hardwarové výbavě (dva izolované HDMI výstupy pro separátní odesílání zvuku do receiveru a obrazu do zobrazovače nabízí překvapivě i Samsung, Panasonic doplňuje také osmikanálový analogový výstup) bude oporou THX certifikace, UB900 by navíc měl zvládat upkonverzi subsamplingu na 4:4:4. Oba přehrávače jistě poskytnou špičkový playback i softwarovou výbavu, Panasonic ale jednoduše budí větší respekt.

Update, 7.1.2016, 15:20:

Svůj UHD BD přehrávač nakonec odhalil i Philips. Jmenuje se BDP7501, je překvapivě kompaktní, stát by měl pod čtyři sta dolarů:

Philips BDP7501

Comments


Magazín Blu-space.cz je provozován ze zisků
internetového obchodu Blu-shop.cz
Podpořte zdejší obsah nákupem filmů na BD a UHDBD
topgun224k.png
nenebd.png
bestiebd.png
casa.png
jako-zabit-ptacka-4k.png
kissme.png
bottom of page