top of page
  • Štěpán Čermák

Chromecast je stále jedním z nejsnazších a nejlevnějších způsobů, jak dostat Netflix do "neSmart" TV

Když Google v červnu roku 2013 uváděl drobný HDMI stick Google Chromecast, pravděpodobně netušil, že se bude o dva roky později chlubit sedmnácti miliony prodaných kusů a naprostou dominancí na trhu se streamovacími zařízeními. Přitom kouzlu Chromecastu člověk propadne snadno. "Flashku" připomínající HDMI zařízení se dá sehnat za $35 (v české neoficiální distribuci kolem tisícikoruny) a z vašeho letitého televizoru, projektoru, staré TV někde na hotelovém pokoji, nebo z dosluhujícího A/V receiveru je během několika vteřin schopno udělat multimediální centrum, jež streamuje většinu populárních video služeb, hudbu, nebo třeba zrcadlí váš tablet, smartphone, dokonce i desktop.

Google Chromecast

Za necelé tři roky existence si Chromecast stačil vybudovat ohromnou developerskou základnu, která zaručuje, že ať už na smartphonu používáte jakoukoli multimediální aplikaci (nebo službu na webu), je vysoce pravděpodobné, že bude schopna se streamovacím stickem od Googlu komunikovat. Může to být YouTube, Spotify, HBO Now / Go, Pandora, Twitch, Google Music, iVysílání České televize (brzy prý i Voyo), nebo spousta dalších. Stačí, aby smartphone nebo desktop a Chromecast byly na stejné síti, při přehrávání multimediálního obsahu se v aplikaci/browseru objeví ikonka Google Cast a po jejím rozkliknutí můžete vesele streamovat do televize, monitoru, nebo receiveru, které v době svého vzniku o streamování nebo podobných službách neměly nejmenší tušení. Má osm let stará plazma by mohla vyprávět.

Google minulý rok představil druhou modelovou řadu Chromecastu a jeho "slabšího" bratra (Chromecast Audio), který pomocí malého jacku dokáže udělat streamovací centrum z vašich starých počítačových bedniček. Krom toho, že je novější model o něco dražší (v Česku vyjde přibližně na patnáct set), by měl být podstatně rychlejší. Tedy ne, že by byla první verze nějak pomalá.

Google Chromecast 2

Že bude i s druhou generací Google (resp. Alphabet) slavit úspěch, bylo docela jasné už při jejím představení. Úspech by to však mohl být větší, než se předpokládalo. Když totiž na začátku roku Netflix vstoupil na sto šedesát nových trhů a pojistil si tak miliony dalších uživatelů, ty samé miliony se v mnohých případech začaly ptát samy sebe: Jak teď dostanu streamované video z Netflixu do své staré televize? Nejlevnější a uživatelsky nejsnazší řešení je právě Chromeast.

Na Blu-space dále čtěte:

Jistě, člověk si může koupit novou Smart TV, nový receiver, případně nový Blu-ray přehrávač. Nebo si může postavit HTPC. Všechno jsou to ale jednak o něco větší investice, druhak investice zbytečné, jestliže je domácnost vyhovujícím A/V systémem již vybavena. Jen trochu starším a ne tak smart. Chromecast koupíte za tisíc korun, rozbalíte, přihlásíte pomocí aplikace ve smartphonu k síti a máte vystaráno. Kdykoli vás napadne pustit si Netflix (nebo nějakou z desítek dalších multimediálních služeb), stačí otevřít příslušnou aplikaci, jedním tapem jí spojit s Chromecastem a můžete se dívat na nového Daredevila.

Jak celý proces probíhá? V galerii níže najdete screenshoty z androidí Netflix aplikace s krátkými popisky:

Netflix si dává záležet na tom, aby bylo uživatelské prostředí na všech platformách totožné. Jeho podoba by tedy neměla nikoho překvapit ani v případě streamování do Chromecastu (ostatně streamujete přes oficiální aplikaci).

Co je fajn, Netflix při binge-watchingu automaticky pouští další epizody (stejně jako na webu nebo v aplikacích) a před "přepnutím" na další díl spouští odpočet s náhledem.

Po stránce kvality jsem byl velmi mile překvapen. Popravdě jsem čekal, že bude netflixácký stream na velké obrazovce nekoukatelný. Pokud je ale příslušné video dostupné ve FullHD kvalitě a máte dostatečně silné připojení, rozeběhne se před vámi překvapivě solidní podívaná. Člověk se sice musí spokojit s dvoukanálovým zvukem - v tomto ohledu budou streamovací služby proti fyzickým nosičům asi vždy pozadu, po obrazové stránce ale Netflixu těžko něco vytýkat.

Stream jsem zkoušel na stupidní komedii Ridiculous 6 (čistě proto, že se jedná o novinku točenou v 6k a kódovanou již novým "content aware" způsobem), foodpornu Chef´s Table (stále doporučuji), seriálu Scream a několika stand-up komediích a dokumentech. Jestliže je zdrojový materiál kvalitní, je FullHD stream na velmi vysoké úrovni - u Ridiculous 6 jsem při běžné pozorovací vzdálenosti ve statických scénách nebyl schopen zpozorovat kompresní vady. Jistě, v pohybu už se nějaký ten makroblocking objeví. Stejně jako banding na jasových přechodech velkých ploch. Ale co do detailu a ostrosti je na tom netflixácký stream opravdu dobře. Blu-rayi se samozřejmě nevyrovná. HDTV předčí.

Chromecast je pouze jedním z mnoha způsobů, jak Netflix a další multimediální služby do starších A/V zařízení dostat. Jelikož je ale nejlevnější, uživatelsky nejpřívětivější a navíc se jedná o skvělého pomocníka pro někoho, kdo často cestuje a nechce se na hotelových pokojích dívat na běžné televizní vysílání, dá se o něm mluvit jako o jednom z těch gadgetů, které by neměly chybět ve výbavě žádného filmového nebo hudebního maniaka.

Comments


Magazín Blu-space.cz je provozován ze zisků
internetového obchodu Blu-shop.cz
Podpořte zdejší obsah nákupem filmů na BD a UHDBD
topgun224k.png
nenebd.png
bestiebd.png
casa.png
jako-zabit-ptacka-4k.png
kissme.png
bottom of page