top of page
  • Petr Semecký

Obrazem: Darth Vader edice PlayStationu 4 je nádherný kus techniky. Až tak, že na něm nechcete hrát

Herní konzole si snad nikdo nekupuje, aby se jen kochal pohledem na kus designového plastu. Kupují se kvůli hernímu obsahu a hodinám nekonečné zábavy. Přesto Sony s příchodem PlayStation 4 upustila od svého kdysi přísného pravidla neměnných designů a naplno začala vyrábět unikátní limitované edice.

A udělala dobře. Jak se totiž ukazuje, hráči kromě herní zábavy opravdu touží po "customizaci" přístroje. A co si budeme povídat, řešit vizuální vylepšování konzole pomocí dostupných nálepek není něco, co by kdokoli s estetickým cítěním chtěl dobrovolně postupovat. Už jen proto, že upravená verze PlayStationu většinou nabízí řadu zajímavých detailů, které prostě potěší.

Sony kromě klasické černé verze konzole nabízí pro staromódní zájemce ještě edici bílou. Nostalgici mohou - nyní jen přes eBay za tučnou sumu - domů pořídit šedou variantu k výročí první konzole. A pak tu jsou specifické úpravy pro jednotlivé AAA herní tituly jako Destiny nebo Metal Gear Solid V (ten je obzvlášť pohledný).

Asi nejvýraznější edicí za poslední dobu je ale Darth Vader Limited Edition, která vychází u příležitosti příchodu nových Star Wars, respektive jejich herní odnože Star Wars: Battlefront.

Galerie:

Přidejte se k Temné straně Síly!

Ta přichází ve velmi prostém designu, jenž se na první pohled příliš neliší od klasické černé varianty. Konektory jsou na svém místě, tvar konzole je samozřejmě totožný se svými bratříčky, dioda signalizující aktuální stav konzole (zapnutá, ve spánkovém režimu apod.) se rovněž nezměnila a na zvuky světelného meče při zapnutí a vypnutí přístroje také zapomeňte (fňuk!).

Důležité jsou detaily. Na mysli mám hlavně leptané logo "Star Wars", které je po celém povrchu předního krytu. Na původních fotkách se zdálo, že bude pouze na krytu horním, pod nímž je schovaný harddisk. Nakonec však obchází celý hlavní obrázek, kterým je Vaderova ikonická hlava spolu s částí levého ramene.

V některých diskuzích jsem zahlédl názory, že podobnou službu by udělala i lepší samolepka. Podobní chytrolíni však evidentně neví, o čem mluví. Žádná, opakuji žádné samolepka nebude vypadat takto organicky a nenahradí specifickou povrchovou úpravu přístroje, jenž je na jednu stranu elegantní díky použití lesklé černé a na druhou decentně geekovský. Přesně tak, abyste se mohli před podobně postiženými kamarády pochlubit a zároveň neměli pocit studu před staršími rodinnými příslušníky.

Svérázný Dualshock může potěšit začátečníky

S Darth Vader edicí PS4 přichází i nová podoba Dualshocku 4. Ta vychází z Vaderova kostýmu, přesněji z přístroje, který nejznámější padouch předaleké galaxie nosí na hrudi.

Designéři se pokusili převést červená, modrá a šedá tlačítka alespoň trochu logicky na povrch Dualshocku a dle mého se jim to podařilo možná i lépe, než původně zamýšleli.

Červený D-Pad se díky barevné diferenciaci vyčlenil od zbytku pohybového ovládání. Akční tlačítka jsou červeným kolečkem rovněž zdatně ozvláštněna. A za velmi povedený krok považuji rozlišení levého a horního tlačítka nad triggery ovladače.

Galerie:

Nemluvím teď ani tak za sebe, jako spíše za konzolové začátečníky, kteří s Dualshockem nemají předchozí zkušenosti. Těm barevné odlišení tlačítek umožňuje snazší ovládání, neboť stačí říct "zmáčkni ten červenej, ne ten modrej" a i ten největší noob se obratem orientuje.

Poměrně nečekaná je i povrchová úprava. V Sony sáhli po lesklém povrchu. Naštěstí však měli designéři dost rozumu, aby nešlo o variantu, na které je obratem vidět otisk celé dlaně. Ano, otisky a šmouhy se časem nachytají, takže je dobré mít po ruce hadřík na utření před příchodem návštěvy, kterou chcete pohledem na specifický Dualshock omráčit. Podobnou očistu však není nutné provádět každý den.

Radost na pohled

Sony se tak s nejnovější variantou své vlajkové lodě povedl z mého pohledu husarský kousek, když vytvořila vzhled, jenž se hodí snad kamkoli a který může čerstvým konzolistům pomoci ke snadnějšímu přechodu ke konzolovému hraní.

Přiznám se, že jsem se po vybalení nemohl na novou konzoli vynadívat. Chvíli jsem dokonce zvažoval, jestli kabeláž nezahodit a celou konzoli jen nestrčit do vytríny. Ne že by mě to překvapovalo. Ostatně podobné pocity jsem neměl poprvé. Něco obdobného se mi stalo už s předchozí generací po vybalení baculaté verze PlayStation 3. Beru to jako důkaz, že ohledně designu jsou Japonci stále ještě jedničky.

Magazín Blu-space.cz je provozován ze zisků
internetového obchodu Blu-shop.cz
Podpořte zdejší obsah nákupem filmů na BD a UHDBD
topgun224k.png
nenebd.png
bestiebd.png
casa.png
jako-zabit-ptacka-4k.png
kissme.png
bottom of page