top of page
  • Štěpán Čermák

Blu-ray Avengers: Age of Ultron má k referenčnímu disku bohužel dost daleko

Zjistit si něco o technických kvalitách českých Blu-ray edic není snadné. Téměř nikdo se jim totiž nevěnuje. Dá se to pochopit - jednak je trh s Blu-rayi sám o sobě maličký (ten tuzemský obzvlášť), druhak je quality control náročná práce. Vyžaduje poměrně drahé technické zázemí a logicky i cvičené oko.

Blu-ray je samostatná disciplína

Jestliže někdo chce referovat o A/V kvalitách Blu-ray disku, musí v pokročilé míře rozumět audiu i videu, tedy chápat základy masteringu a komprese. Dokázat najít hranici mezi nedostatky zdrojového materiálu a odbyté péče o přepis. Znát limity současných video standardů a v jejich světle materiál srovnávat s matnými vzpomínkami na kinoprojekci, která by měla být v ideálním případě referenční. To vše dělat s vědomím o nedostatcích vlastního domácího kina, na kalibrované technice a samozřejmě v ideálních pozorovacích podmínkách. Zároveň by se měl vyznat v historii analogového i digitálního záznamu a jejich zpracování a konverzi, případně v typech filmových skel. V práci s poměry stran. Měl by rozumět postprodukčním procesům a jejich vlivu na původní záznam. Nebo třeba principům remasteringu a restaurování.

Avengers: Age of Ultron (Blu-ray, Magic Box)

Mohl bych pokračovat dále a po několik dlouhých odstavců. Pointou je, že stejně jako by měl člověk mít patřičné základy při recenzování filmů, hudby a jiných uměleckých děl, případně při referování o jakékoli jiné tématice, musí mít při psaní o Blu-ray široké povědomí o výše zmíněných detailech a musí s těmito informacemi umět pracovat. Poptávka po takových lidech je nulová. Ne téměř nulová. Nulová. Těch pár desítek čtenářů, které by podobné informace zaujaly, totiž pro žádného šéfredaktora nebo vydavatele nic neznamená. A tak když už narazíte na nějakou Blu-ray recenzi, omezí se (pokud vůbec zmiňuje technické kvality) na generická sdělení jako "Obraz vypadá skvěle a zvuk zní mimořádně bombasticky". A to i v technicky zaměřených publikacích. Protože ji napsal někdo, kdo všemu kolem rozumí jen povrchně.

Říkám to jako člověk, který o Blu-ray píše od jeho vzniku, kdo nakoukal stovky filmů na Blu-ray a napsal desítky recenzí: V Česku podobné texty, jejichž vznik zabere několik hodin až celý den (v extrémních případech i dva), téměř nikoho nezajímají. Pokud jste stálými čtenáři Blu-space, dříve jste navštěvovali HDmag a zajímají vás právě takové recenze, které výše zmiňovanou problematiku probírají, jste součástí vskutku minoritní skupiny. Vlastně už jakožto lidé, kteří investují do filmů peníze, spadáte do menšiny. Tahle menšina pak má svou vlastní menšinu, tou jsou lidé, kteří filmy kupují konkrétně na Blu-ray. Aby toho nebylo málo, vy jste jejím drobným zlomkem. Můžete si pogratulovat, jste unikát. Což z lidí jako jsem já nebo kolega Petr Semecký dělá blázny, kteří obětují několik hodin života textu, jenž si přečte menšina menšiny jiné menšiny, jejíž základ je tak malinký, že se výsledné publikum počítá v jednotkách. Raději k tomu nebudu přidávat fakt, že do platformy, kde tyto texty publikujeme, investujeme několik tisíc ročně a ještě z ní těm několika věrným návštěvníkům zadarmo rozesíláme filmy. To už by náš život skoro vypadal smutně.

Avengers: Age of Ultron (Blu-ray, Magic Box)

Všechno výše zmíněné znamená, že zpravodajství o tuzemské Blu-ray scéně je téměř nulové. Bohužel tomu na Blu-space moc nepomáháme, ale posuďte sami: Sem tam najdete recenzi na MovieZone.cz, ale tamní texty spadají do oné "Zní a vypadá skvěle" kategorie (a popravdě jsem používal podobné formulace i já, když jsem tam působil). Na HDmagu už se pravděpodobně recenzování věnovat nebudou. AVmania.cz, kde bych něco málo o BD čekal, nic. FandímeFilmu.cz nic. Filmpress.sk nic. Gorilla.cz nic. Moviescreen.cz nic. Nafilmu.cz nic. Totalfilm.cz má naprosté minimum snaživých recenzí. Dodatečně jsem narazil na Filmserver.cz, kde se recenzím Blu-ray věnují velmi pečlivě. Ale trochu se bojím, že po technické stránce vaří z vody. Kde jinde hledat? Zóna.cz nabízí denní zpravodajství. Magazín Filmareny pak vede velice podrobnou technickou databázi, což musí dát ohromné množství práce (vím to, protože jsem jí dělal dříve na HDmagu) a vlogy. Popravdě nejsem jejím návštěvníkem, takže nevím, jak má postavený systém recenzování, ale předpokládám, že se jedná o uživatelské texty. Bohužel nic, co bychom měli jako čtenáři a potenciální kupci považovat za relevantní.

Zjistil jsem to, když jsem si chtěl najít něco o české Blu-ray edici druhých Avengers. Titul u nás vyšel dříve než v zámoří, tudíž nemělo smysl hledat informace na zahraničních serverech (ono to smysl mívá málokdy, přepisy u nás bývají jiné). Recenze jsem hledal čistě proto, že jsem si chtěl ověřit domněnku o špatném přepisu. Má první Blu-ray projekce byla čistě "uživatelská", tedy v dost neideálních podmínkách - příliš velká pozorovací vzdálenost, únava a ano, pár kapek vína. I tak jsem si ale říkal, že přepis vypadá a zní jinak, než bych si u referenčního materiálu představoval. Proto jsem další den hledal text, který by mě ujistil, že v tom nejsem sám.

Avengers: Age of Ultron (Blu-ray, Magic Box)

Na MovieZone Karel Ryška napsal: "Blůčko druhých Avengers se chlubí vynikajícím obrazem a zvukem". Uživatel Logan na Filmareně tvrdí, že "Obraz je dle očekávání perfektní, bez jakýchkoli výtek." Martin Bubrín na Filmserveru ocenil, jak vyniká "krystalicky čistý obraz, který dokonce odhalí i drobné trikové nesrovnalosti", zvuk je podle něho "vynikající se spoustou scény, kdy naplno vynikne". Ať už to znamená cokoli, není to pravda.

Avengers ubližuje špatná komprese

Ověřil jsem si to při kontrolní projekci: Druzí Avengers na Blu-ray nevypadají tak, jak bychom od nového releasu jednoho z největších filmů roku očekávali, tedy perfektně, krystalicky čistě nebo vynikajícně. Přepis ani zdaleka nevyužívá schopností formátu. Může za to komprese.

Jistým ukazatelem je tabulka datového toku na Filmareně. Variabilní bitrate mívá vždy velké propady hodnot, ten u Avengers však vykazuje extrémní výkyvy a často padá příliš hluboko pod dvacet megabitů za vteřinu. Ono by to některým titulům mohlo stačit. Avengers ale mají nevýhodu v tom, že je druhý díl oproti prvnímu podstatně méně kontrastní, vsází na méně syté barvy, je tonálně jemnější. Jenže právě za kontrast a syté barvy se snadno schovají nedostatky komprese - lidské oko je při vysokých kontrastech hůř zpozoruje, encoder zase nepotřebuje tak vysoký datový tok, protože kreslí menší množství jasových přechodů a detailů v nich. Obraz s vlastnostmi Whedonova hitu potřebuje vyšší datový tok a kvalitnější kompresi. Člověk, který nastavuje encoder, musí taková fakta brát v potaz. U Avengers to neudělal.

Avengers: Age of Ultron (Blu-ray, Magic Box)

Nedostatečný datový tok samozřejmě přiškrcuje všechny aspekty prezentace. Už tak subtilní barevná paleta ztrácí na síle a i na zdroji nízký kontrast je díky Blu-ray ještě slabší. Video to obírá o tridimenzionalitu. Nemá řádnou hloubku. Ne snad, že by Avengers vypadali vyloženě špatně. Jsem si docela jistý, že většina diváků nedostatky nepostřehne. Pokud ale od nového titulu vyžadujete referenční kvalitu, tenhle Blu-ray vám jí docela jistě neposkytne. Komprese není tak vysoká, aby se ve videu objevoval macroblocking nebo další artefakty. Je však dostatečná k tomu, aby obraz obrala o trochu živosti, ubrala mu na wow efektu a aby pozornější divák zpozoroval o nějaké to procento nižší ostrost a kresbu detailů. Přirovnal bych to k nahrání vašeho videa na YouTube. V 1080p tam vypadá dobře, ale subjektivně vnímáte, že došlo ke ztrátě obrazových informací.

Kdovíjak skvěle na tom bohužel není ani zvuk a jelikož se s tím samým problémem potýkají i zahraniční recenzenti, nesváděl bych to na tuzemské vydání. Slyšel jsem pouze šestikanál (ten je na 2D disku, 7.1 je na 3D disku ... ano, Kocourkov), ale prý je na tom stejně i osmikanálová verze - zvukový mix Avengers stejně jako obrazový přepis postrádá živost. Z hlediska rozprostření mezi jednotlivé surroundy mu nic není a má i docela solidní kresbu, ale působí mdle. Chybí mu pořádná dynamika a od středu po nízké tóny jako by prošel normalizací ořezem. Ať se na mě nezlobí autoři pochvalných textů, takhle moderní zvukový mix prostě nezní. Nejlépe to vystihl uživatel Conclave pod recenzí na Blu-ray.com: terrible and "dead" audio.

I technická kvalita je věcí subjektivního vnímání

Že jsou kvality filmu věcí čistě subjektivního vnímání, je pravda sice jen do určité míry, jsme ale zvyklí na to, že zatímco jednomu divákovi se může líbit, druhý ho zavrhne. U technických vlastností byste mohli čekat něco jiného. Jednou ten obraz přece máte před sebou a jeho vnímání není o interpretaci nebo emocích. Jenže ono to tak není. I technickou stránku prezentace vnímáme pod vlivem mnoha aspektů.

Avengers: Age of Ultron (Blu-ray, Magic Box)

Každý máme jinak dobrý zrak. Každý můžeme jinak vnímat barvy (zkuste tenhle, tenhle, tenhle, nebo tenhle test). Každý máme jiný přehrávač a zobrazovač. Každý je máme jinak zkalibrované (pokud vůbec). Každý máme jinou citlivost na jasové rozdíly. Každý máme jiný referenční bod, tedy nejkvalitnější záznam, od kterého bychom se odráželi při hodnocení kvality záznamu jiného. A každý jsme jinak citlivý na různé druhy pohybu. A tak dále.

Navíc stále existují lidé, kteří nepoznají rozdíl mezi DVD a Blu-ray (minimálně do chvíle, než jim pustíte přímé srovnání). Vlastně je takových většina. Ve hře je příliš mnoho činitelů na to, aby se dalo říct, zda má ten či onen pravdu. Ve výsledku je i referování o technických kvalitách Blu-rayů těžce subjektivní záležitostí. Kdybych filmy sledoval na LCD, možná bych viděl další nedostatky (plazma všeobecně více odpouští). Kdybych měl rozsvíceno, vnímal bych jinak barvy. Kdybych si před projekcí Avengers poslechl dvoukanálový mix Krakonoše, asi bych jeho zvukové kvality vnímal jinak než po poslechu famózního Mad Maxe.

Avengers: Age of Ultron (Blu-ray, Magic Box)

Při recenzování Blu-rayů se tyhle činitele snažíme eliminovat. Tedy alespoň ti recenzenti, kteří to myslí vážně. Kolega Petr Semecký si teď koupil novou televizi a čeká ho kompletní obměna domácího kina. Jsem si docela jistý, že pak bude některé přepisy vnímat jinak. Stejně tak jsem si jistý, že se naše názory budou i nadále občas rozcházet (nebojte, u Avengers se shodujeme). A ty názory se budou časem měnit. Co vypadalo před rokem jako referenční a nepřekonatelný disk, může o rok později vypadat slabě. Úkolem lidí, kteří píšou o Blu-ray, je vše výše zmíněné brát v potaz. Proto to téměř nikdo nedělá a proto to tolik lidí dělá špatně.

Neříkám, že máme ultimátní recept a certifikaci na jediné správné recenze. Při přechodu na Blu-space jsme naopak klasický formát Blu-ray recenzí opustili, protože už nás po těch letech nebavil a potřebovali jsme nový impulz. Proto tu nenajdete *png screenshoty a podrobné analýzy, proto naše recenze nemají pevně danou strukturu. Uznávám, že tím situaci nijak napomáháme. Ale umožňuje nám to psát věci, které nás baví a oklikou se pak dostaneme k tomu důležitému - jako je ve zdlouhavém textu skrytá informace, že druzí Avengers do Česka dorazili na veskrze béčkovém Blu-rayi.

Magazín Blu-space.cz je provozován ze zisků
internetového obchodu Blu-shop.cz
Podpořte zdejší obsah nákupem filmů na BD a UHDBD
topgun224k.png
nenebd.png
bestiebd.png
casa.png
jako-zabit-ptacka-4k.png
kissme.png
bottom of page