top of page
  • Štěpán Čermák

Jak jsem utopil tablet a proč Sony žádá, abyste jejich voděodolné smartphony ani nenamáčeli

Nabídnout ve smartphonech nebo tabletech funkci, jejíž implementace by výrobce vymezila vůči konkurenci, je na současném trhu velmi těžké. Vnitřnosti do většiny smartphonů dodávají stejní výrobci, všechny běží na stejném operačním systému a tím pádem nabízejí to samé a s minimálními rozdíly. Leda v trochu jiném balení. Prémiová řada Sony Z, která čítá různé variace modelů Z1 až Z5, si jednu takovou vymezující funkci přece našla: Mobilní telefony a tablety spadající pod tuto sérii mají certifikaci IP65/68, což z nich dělá prachuvzdorná a především voděodolná zařízení, a to až do jednoho a půl metru ponoření po třicet minut. Že se jedná o klíčovou funkci, naznačuje i způsob, jakým Japonci svou techniku komunikují v marketingových kampaních:

Kdo by voděodolný smartphone nepoužíval ve vodě, když se ho prodejci snaží za každou cenu přesvědčit, že tak má být používán naprosto běžně, viďte:

Až na to, že Sony minulý týden - mimochodem celé dva roky po uvedení prvního modelu - otočilo. Phonedog píše, že společnost své zákazníky výslovně žádá, aby telefony nepoužívali pod vodou a už vůbec by tam neměli pořizovat fotografie. Oficiální důvod? IP rating byl specifikován v laboratorních podmínkách a ve standby režimu. Přeloženo do člověčiny, Sony pravděpodobně muselo vyřizovat až příliš mnoho reklamací těch telefonů, kterým během ponoru nateklo do paluby. Vím to, protože se mi stalo to samé.

Jak jsem našel svůj vysněný tablet a utopil ho pod čůrkem vody

Když jsem minulý rok hledal náhradu za stařičký Asus Transformer Prime, dlouho se mi nedařilo najít takový tablet, který by mi vyhovoval ve všech ohledech. Hledal jsem lásku na první pohled. Zařízení dost lehké na to, abych ho mohl držet v jedné ruce, protože trávím klidně i několik hodin denně čtením knih, magazínů a samozřejmě článků z internetu (sláva Pocketu!). Z toho samého důvodu jsem chtěl Full HD displej, co nejvyšší výdrž baterie a rozumnou velikost - deset palců se zdálo moc. A věděl jsem, že bez internetu v tabletu už ani ránu - připojovat Transformer k přenosnému wi-fi routeru začalo být rychle otravné a zařízení samotné moc dlouho v provozu nevydrželo. Takže to chtělo tablet s LTE modulem.

Tu lásku na první pohled jsem potkal na loňské IFA. Vlastně jsme ji potkali dva - s kolegou Petrem Semeckým jsme strávili snad hodinu u soňáckého stánku, kde Japonci uvedli Sony Z3 Tablet Compact. Pod tímto krkolomným názvem se skrývalo vše, co jsem si pod slovním spojením "dobrý tablet" představoval: V té době nejrychlejší vnitřnosti, špičkový power management, kterým se Sony proslavilo i v předchozích zetkových modelech, LTE, osmipalcový Full HD displej, to všechno v obdivuhodně tenkém a zároveň bytelném těle. Nebylo o čem přemýšlet, o pár dní později už přišel e-mail s potvrzením předobjednávky. Oběma.

Za ten necelý rok používání se tablet osvědčil ve všech ohledech: Výkonnostní rezervy nevyčerpal ani u nejnáročnějších aplikací. I pod brutálním zápřahem vydržel vždy alespoň dvacet hodin používání, z čehož býval "screen on time" mezi osmi a jedenácti hodinami. Dobře se držel, dobře se na něm četlo, GPSka nikdy nezklamala, LTE vždy šlapalo jako hodinky a dokonce jsem si z něj několikrát nouzově zatelefonoval.

Co krom štíhlého těla zaujalo vždy spolehlivě, byla právě voděodolnost. Řeknu vám, není nad to, napustit vanu a otevřít si v ní elektronickou knihu, aniž byste se báli zařízení namočit. Stejně tak není nad mytí tabletu pod tekoucí vodou. Je to pohodlné, nesmírně praktické (protože co si budeme povídat, hadříky špínu rozetřou, ale nikdy stoprocentně neodstraní) a ano, kolemjdoucí v práci se nad tím pokaždé pozastaví. Voděodolnost není zbytečná frajeřinka nebo fičura, díky níž by výrobci uměle šroubovali cenu už tak předražených zařízení. Za ten rok jsem jí využil nesčetněkrát a hlavně jsem se nikdy nemusel bát, v jakém prostředí tablet vytáhnu. Je to praktická vlastnost. Dokud neselže.

Nejdříve odešel vstup na jack. Asi se to dalo čekat. U řady Z3 je to jediný vstup, který nemá žádnou krytku a je voděodolný sám o sobě (u Z4 a Z5 už je takto nekryté i USB). Tedy dokud voděodolný být nepřestane. Moc jsem to neřešil, protože při cvičení používám samostatný MP3 přehrávač a veškerou hudbu z Google Play Music doma streamuji přes Chromecast přímo do domácího kina. Sluchátkový výstup nepoužívám, tak kvůli tomu nebudu reklamovat tablet, který potřebuji každý den, že?

Jednoho krásného dne se ale přírodním vlivům podvolil i zbytek konstrukce a při obyčejném oplachování pod tekoucí vodou se voda dostala i do zbytku zařízení. Orosily se obě čočky a na spodní hraně displeje se objevila šmouha dost veliká na to, aby překážela při téměř jakémkoli úkonu ... a aby mě sakra hodně štvala:

Po asi dvou týdnech v reklamačním řízení jsem dostal tablet zpět. Servis odpověděl, že se jednalo o "problémy způsobené HW vadou základní desky". V popisu opravy je pak uvedeno, že byla provedena její výměna. To však v praxi neznamená namontování jedné komponenty. Nový jsem dostal rovnou celý tablet.

Po roce od nákupu mi tedy Sony dalo zbrusu nový tablet. Tablet, který se prodával za třináct tisíc korun Ten starý jsem přitom střežil jako oko v hlavě. Nikdy mi neupadl, v tašce jsem ho vždy nosil v gumovém krytu. Nemohlo se mu stát nic, co by IP65/68 certifikaci fyzicky narušilo. Prostě přestala ještě v záruční době fungovat. Ne v extrémních podmínkách jako ponoření do jednoho metru na půl hodiny. Pod drobným proudem vody. Po několika vteřinách.

Dovedu si tedy představit, že k Sony chodilo dost poškozených zákazníků na to, aby společnost přehodnotila, jak komunikuje voděodolnost své zetkové rodiny. Protože posílat lidem nové telefony nebo tablety jen proto, že někdo zmokl, nebo si chtěl opláchnout mastné skvrny, rychle omrzí. Zvlášť, když se pod mobilní divizí společnosti dlouhodobě viklá židle.

Je to smutný osud. Osobně považuji Xperia Z1-5 za nejkrásnější a nejpovedenější smartphony i tablety na trhu. Sony se podařilo najít vlastní velmi povedený designový jazyk. Buduje zařízení, která obstojí po technické i uživatelské stránce na výbornou. A ozvláštnilo je nesmírně praktickou voděodolností. S tou to však nakonec, zdá se, není tak žhavé.

Magazín Blu-space.cz je provozován ze zisků
internetového obchodu Blu-shop.cz
Podpořte zdejší obsah nákupem filmů na BD a UHDBD
topgun224k.png
nenebd.png
bestiebd.png
casa.png
jako-zabit-ptacka-4k.png
kissme.png
bottom of page