top of page
  • Štěpán Čermák

Optimistické vize se nenaplnily, výrobci Ultra HD Blu-ray přehrávače na IFA neuvádějí. S formátem pr

Když se Panasonic na lednové CES 2015 chlubil historicky prvním prototypem Ultra HD Blu-ray přehrávače, tvrdil, že je zařízení funkční, ačkoli tehdy nebyly známy specifikace formátu (a přístroj neměl šuplík na média). Všichni proto automaticky předpokládali, že to bude právě japonský výrobce, kdo uvede i první UHD BD přehrávač určený spotřebitelům. Inu, Panasonic to nebude, předběhli ho korejští sousedé ze Samsungu. Což není žádná katastrofa. Překvapivé však je, že Panasonic na IFA, kde to od něho všichni čekali, Ultra HD Blu-ray přehrávač neuvedl vůbec. Stejně tak zklamalo Sony, tvůrce předchozího BD formátu a ohromný propagátor přechodu na "4k".

Z velkých hráčů tedy na IFA UHDBD přehrávač představil pouze Samsung. Neuvedl však žádné podrobnosti a dostupnost slíbil někdy na začátek příštího roku. Už teď je proto jasné, že se první přehrávače minimálně v Evropě letos objevovat nezačnou. Tím pádem můžeme zapomenout i na uvedení prvních titulů. Obojí s největší pravděpodobností přijde až během prvního kvartálu 2016.

Lépe na tom možná nebude ani Japonsko a Severní Amerika, kde jsou zvyklí na několikaměsíční náskok. Absence jakýchkoli informací ohledně UHDBD na IFA - jedné z největších show spotřebitelské elektroniky - znamená, že další příležitost k uvedení novinek dostanou výrobci hardwaru na texaské CEDIA 2015, tedy v polovině října. To by ještě mohlo vést k tomu, že se na těchto trzích první přehrávače a tituly objeví opravdu před Vánoci. Je tu však ještě jedna alternativa: První produkty budou uvedeny až na lasvegaské CES 2016, tedy v lednu. V tom případě by se americký trh dočkal v prvním a evropský možná až v druhém kvartálu. V Česku by se tedy mohly první tituly objevit třeba až o příštích letních prázdninách.

To jsou pesimistické prognózy. Je každopádně jasné, že nástup UHDBD bude trvat o něco déle, než se původně předpokládalo. Snad se do jeho příchodu alespoň urovná situace v ostatních sférách světa audiovizuální techniky a spotřebitelé tak nebudou mít maglajz v tom, co kupovat a čemu se vyhýbat. Zdá se, že na IFA uváděné televizory už budou "UHDBD ready" všechny.

Magazín Blu-space.cz je provozován ze zisků
internetového obchodu Blu-shop.cz
Podpořte zdejší obsah nákupem filmů na BD a UHDBD
topgun224k.png
nenebd.png
bestiebd.png
casa.png
jako-zabit-ptacka-4k.png
kissme.png
bottom of page