top of page
  • Štěpán Čermák

Piráti prolomili digitální zámky Ultra HD streamu na Netflixu. Podívejte se, jak vypadá "4k&quo

Pirátská scéna slaví další vítězství. Na konci minulého týdne se jí podařilo prolomit bezpečnostní prvky Ultra HD streamu populární SVoD služby Netflix. Na internet díky tomu dorazil historicky první netflixovský UHD rip. Odneslo to Breaking Bad, jehož první epizodu vypustila na soukromé trackery scéna iON. Pro ty, kteří ještě Ultra HD video z dílen Netflixu na vlastní oči neviděli, je to ideální příležitost podívat se, jak takový stream vypadá, než k nám Netflix během příštího roku dorazí.

Čtěte na Blu-space:

Jak konkrétně k prolomení ochran došlo, se zatím na veřejnost nedostalo. Nikdo tedy neví, zda se jedná o rip masteru, který někdo doslova vynesl z Netflixu, jestli byla prolomena HDCP 2.2 ochrana nutná k přehrávání UHD obsahu (což by mělo dalekosáhlé následky), nebo se piráti k materiálu dostali nějak jinak.

Každopádně světlo světa spatřil téměř osmnáctigigový soubor (torrentfreak píše, že je padesátkrát větší, než by byl klasický rip epizody) s úctyhodným datovým tokem 41.3 Mbps (+2.4 Mbps zvuk) AVC videa při rozlišení 3 840 x 2 160 pixelů. Pokud tedy nemáte Ultra HD monitor nebo televizor, soubor si v jeho nativním rozlišení nepřehrajete (nemluvě o tom, že tak ohromný datový tok je relativně náročný na hardware).

Pirátství na Blu-space nefandíme, takže z nás nedostanete návod, jak se k souboru jako takovému dostat. Sami jsme však neodolali a na video se ze zvědavosti podívali. Už jen proto, že se Netflix dříve nebo později podívá i do Česka a my chceme vědět, co jeho "4k" balíček slibuje za kvalitu. Podotýkám, že se jedná o rip, takže nereprezentuje přesně takovou kvalitu, jakou Netflix nabídne. Z toho, co jsem ale minulý rok viděl na IFA, kde Netflix prezentoval 4k stream na stánku Toshiby, mohu říct, že "takhle nějak to opravdu vypadá". Tedy za předpokladu, že se kvalita služby za rok nezměnila.

Začneme screenshoty. Drobný balíček jich najdete tady. Pokud na screenshoty nahlížíte na monitoru s jiným než UHD rozlišením, je potřeba si v prohlížeči nastavit náhled na původní velikost (aby program obrázek nepřepočítával na fullscreen). Pak uvidíte, jak ohromné vlastně "4k" rozlišení je. A hlavně uvidítě screenshot v nativní velikosti, ve které lze snáze identifikovat neduhy samotného videa.

A že jich je. I při playbacku na klasickém FullHD zobrazovači je na videu vidět jednak drobný šum (neplést se zrnem - je přítomno také, ale to je v pořádku), druhak jeden kompresní artefakt vedle druhého. Statické scény často odhalují velké množství detailů, zároveň se v nich však větší plochy slévají do jednoho neforemného rozpadu za druhým. Video díky tomu "dýchá" jako špatný stream na YouTube - názorným příkladem budiž screenshotový balíček, kde jsem udělal i několik screenshotů toho samého záběru, abyste viděli, že může obrázek v jedné vteřině vypadat famózně, aby se v druhé rozpadl, jak kdyby mu někdo přiškrtil internetovou přípojku. Není to nic hezkého. Během pohybu se samozřejmě celý problém pouze prohlubuje.

Ještě jednou opakuji, že se jedná o rip. I tak je ale vidět to, co jsem nedávno tvrdil ve článku o Ultra HD Blu-ray: Ani referenční Ultra HD kvalita Netflixu nedosahuje kvalit Full HD Blu-raye. Ten i přes značné stáří zůstává etalonem kvalitního videa a předčí ho až jeho nástupce: UHD BD.

Vypadá "4k" od Netflixu dobře? Ano. Vypadá skvěle, na streamovací službu je to parádní podívaná. Ale k ideálu má stále daleko.

Magazín Blu-space.cz je provozován ze zisků
internetového obchodu Blu-shop.cz
Podpořte zdejší obsah nákupem filmů na BD a UHDBD
topgun224k.png
nenebd.png
bestiebd.png
casa.png
jako-zabit-ptacka-4k.png
kissme.png
bottom of page