top of page
  • Petr Semecký

Vyzkoušeli jsme Remote Play, streamování her z Playstationu na mobil

Jedním z problémů, se kterým se musel setkat snad každý majitel herní konzole bydlející u rodičů či ve společném bydlení s něžným protějškem, je omezení herního času z důvodu tlačenic před televizním přijímačem. Znáte to. Přijdete domů s plánem postřílet pár emzáků, záchránit princeznu, nebo jen putovat virtuální krajinou. Jenže ouha! Před televizí již vysedává tatínek s pivem, anebo partnerka s čokoládou, a na programu je něco z ranku Ordinace v růžové zahradě či jiného předpotopního výtvoru tuzemských televizí. Kdysi se herní absťák rešil tím, že se do dětských pokojíčků kupovala menší televize, anebo si pařan pořídil herní handheld.

U Sony však vědí, že podobné řešení není ideální. Zaprvé si na handheldu často nezahrajete graficky nejmodernější trháky. Zadruhé budete přítelkyni v "jednaplusjedničce" asi těžko vysvětlovat, že kvůli pár hodinám střílení nutně potřebujete ještě jednu placatici. Proto japonský výrobce PlayStationu přišel před necelým rokem s vychytávkou jménem Remote Play, která umožňuje majitelům PS Vita a nejnovějších smartphonů s dostatečným výkonem streamovat hry z herní konzole v rámci domácí Wi-Fi sítě. Na papíře to zní skvěle, neboť když vás ruší přítelkyně, manželka, anebo mamina, není nic jednoduššího, než zalézt do kutlochu a oddat se novým světům na tabletu či telefonu.

Jak tahle vychytávka funguje v reálném českém prostředí? Překvapivě slušně. První věcí, kterou ovšem zaručeně potřebujete, je kvalitní Wi-Fi síť. Sony sice slibuje, že si Remote Play poradí i s horším signálem a výpadky, jenže jen za cenu zhoršení kvality streamu. Hra se tudíž neseká, ale primárně sníží rozlišení. A stejně jako na FullHD displeji nechcete koukat na YouTube video ve 480p, nechcete mít podobné "rozmazané něco" při hraní her. Dobrá Wi-Fi je tedy základ. Stejně jako co nejmenší odpor v podobě zdí. A zcela zásadní je mít PlayStation připojený přes LAN kabel, aby byla zachována stabilita datového toku.

No a to je z těch důležitějších věcí v zásadě vše. Dále potřebujete slušný tablet nebo telefon (ideální jsou samozřejmě poslední výdobytky Sony ze série Z3) s aplikací Remote Play (stáhnete na Google Play Store), Dualshock 4, v ideálním případě i originální držák, či stojánek. Ti šikovnější si však poradí i jinak (kníhou jako zarážkou apod.).

Pro zapnutí Remote Play stačí pár kliknutí. Na tabletu či telefonu spustíte aplikaci, pomocí návodu sesynchronizujete zařízení s Dualshockem a PlayStationem 4 a můžete hrát.

Jak už to však u streamování bývá, nic není tak dokonalé, jak se na první pohled zdá. U Remote Play je jistým problémem neodpáratelný lag. Nejedná se o nic šíleného. Při správném připojení se jedná o pár desetinek vteřiny. Avšak i ty mohou při hrách, vyžadujících rychlé reakce, být velkým problémem. Osobně jsem zjistil, že například Order 1886 je na Remote Play hratelný jen těžko. Streamovaných dat je totiž spousta, takže hra chtě nechtě laguje o trošičku víc, než by bylo zdrávo. A navíc je herní svět postavený na velké hloubce prostoru, kdy musíte na malé úhlopříčce mířit jako ostříž, abyste svůj cíl vůbec zasáhli.

Order 1886 tak odhaluje to, čeho jsem se obával již při ohlášení Remote Play, a to, že se nejedná o ideální zařízení pro dynamické a rychlé hry, jakými jsou kupříkladu střílečky. Na malé úhlopříčce je zobrazovaný svět příliš prťavý, protivníci jsou i kvůli tmavému obrazu snadno přehlédnutelní, což po pár minutách způsobuje frustraci, nikoli ideální herní zážitek.

Remote Play je proto spíše "technicky zdatnější varianta" běžných handheldů typu Nintendo DS. Tedy malých ručních konzolí postavených na herních žánrech jako jsou arkády, hopsačky a logické hry. Potvrdilo to mimo jiné herní demo LEGO Marvel Superheroes a posléze i poslední díl Raymana. Jakmile hrajete v přehledném prostředí, v němž jsou kromě vás i jiné velké prvky a hra nevyžaduje bůhvíjaké zaměřování a timing, je Remote Play ideální parťák do nepohody. V obdobných hrách se totiž lehký lag a pomalejší ovládání hravěji schová.

A lépe funguje i ovládání bez Dualshocku, jen skrze ovládání na displeji vašeho mobilního zařízení. Zatímco hry typu Destiny si bez Dualshocku připojeného k tabletu nebo telefonu jednoduše nezahrajete, neboť přejíždění prsty po displeji telefonu zničí i poslední snahy o přehlednost ve virtuální aréně. Jednoduché hříčky, logické hry a hopsačky vám dovolí snadnou orientaci i při rejdění palců ve vysokých otáčkách.

Pokud tedy máte v plánu Remote Play vyzkoušet a chcete jím řešit domácí situaci, kdy se perete dennodenně o televizi a dálkové ovládání, nejprve se ujistěte, co chcete na svém smartphonu vlastně hrát. Pokud je pro vás priorita nové Call of Duty, anebo se chystáte na noční sedánky u nového Battlefrontu, pak pro vás Remote Play není ideálním řešením. Naopak malým a nenáročným hráčům může Remote Play poměrně dost usnadnit život. Jen nezapomeňte své dítě kontrolovat v průběhu noci. Kruhy pod očima prý nejsou pro učitelky známkou nejlepší výchovy.

Magazín Blu-space.cz je provozován ze zisků
internetového obchodu Blu-shop.cz
Podpořte zdejší obsah nákupem filmů na BD a UHDBD
topgun224k.png
nenebd.png
bestiebd.png
casa.png
jako-zabit-ptacka-4k.png
kissme.png
bottom of page