top of page
  • Štěpán Čermák

Jak mě Windows 10 naučily opět milovat svůj starý notebook

Žádná ze změn, kterými si v posledních měsících Microsoft prošel, neilustruje jeho nový přístup k produktům a k zákazníkovi tak, jako Windows 10. Je tu Microsoft budoucnosti, kterou jsme si nikdo nedovolil předpovědět a přichází s produktem, jehož existence by byla ještě před několika lety naprostou utopií.

Narážím samozřejmě na to, že jsou nové Windows zdarma. Tedy za předpokladu, že jste majitelem legální licence "sedmiček" nebo "osmiček". Nebo na to, že Windows 10 jsou dost možná posledními Windows a dále budou žít svým životem, formovány neustálými aktualizacemi na pozadí. Nebo na to, že se Microsoft nezdráhá integrovat své softwarové platformy jako Office ani na konkurenčních systémech, a to zdarma - čistě proto, aby se k nim dostalo více lidí. Nebo na to, že Windows 10 jsou prvním operačním systémem v historii Microsoftu, který vznikl na základě naslouchání zákazníkům. A mohl bych pokračovat doaleluja. Pointa je, že Windows 10 jsou po dlouhé době špičkový produkt a snad poprvé v historii Microsoftu také vzbuzují sympatie.

To je příjemná změna a důvod, proč jsem se navzdory opačným doporučením stránek Vaio Update rozhodl svůj stařičký notebook Sony Vaio VPCF12Z1E přeinstalovat na "nové widle" hned, jak se na mě dostala řada s aktualizací. Tedy druhý den po releasu. Ano, poháněla mě také zvědavost a touha po něčem novém. Odrazovým můstkem každopádně byla důvěra, že tentokrát se Microsoftu podařilo udělat ty klíčové kroky správně.

A po prvních dnech používání je zrovna slovo "správně" to, které používám v souvislosti s novými Windows nejčastěji. Upgrade netrval včetně stažení aktualizačního balíčku (měl kolem dvou a půl gigabajtů) ani tři čtvrtě hodiny a nevyžadoval žádnou zručnost - stačilo párkrát kliknout.

Ačkoli pro mě user interface "desítek" jako pro uživatele Windows 7 znamená přechod do nového prostředí, cítil jsem se v něm jako doma hned po prvních minutách. Je to ideální kombinace starého grafického jazyku a nových designových trendů. Správně nadávkované množství klasických ovládacích prvků a těch nových, převzatých z uživatelských prostředí tabletů a smartphonů. Jako například notifikace v podobě "action center". Až jeho potenciál začnou využívat všechny aplikace, bude tlačítková kombinace "Windows + A" pravděpodobně nejpoužívanější klávesovou zkratkou. Ano, je to prvek inspirovaný OS X a Androidem. Stejně jako geniální možnost vytváření virtuálních ploch. Ale to mi může být z uživatelského hlediska jedno. Je navíc normální a vlastně v pořádku, že si od sebe jednotlivé operační systémy "půjčují" ty nejdůležitější funkce.

Co mě však na nových Windows překvapilo nejvíce, naučily mě opět milovat můj starý notebook. Vzhledem k předchozí politice Microsoftu jsme si za léta používání jeho operačního systému zvykli, že s těmi Windows, které jsme koupili s počítačem, ono zařízení také dožilo. Málokdo na staré počítače dokupoval novou verzi Windows. Najednou jsou tu Windows 10 a i jako majitel pět let starého notebooku si je mohu vyzkoušet. Vdechnout starému zařízení nový život. Je to jako by vaše staříčké auto, které tolik milujete, dostalo novou motorizaci, podvozek i interiér. Všechno začne opět fungovat tak, jak má, vnitřek voní novotou a vy se na tu nudnou cestu do práce najednou těšíte. Stejným, ale přece jiným autem. Přesně takové pocity mám teď se svým stařičkým Vaiem.

Je to dvanáctipalcová bestie, tlustá jako pět na sebe položených ultrabooků. Když jí nesu na rameni, připadá mi, jako bych táhl bag s hokejovou výstrojí. Po zapnutí vydává zvuky podobné rozdrážděnému vosímu hnízdu. A topí jak kotelna. Ale k životu mi stačí. Pořád na ní mohu v klidu upravovat fotky i střihat videa, aniž by se zapotila. Vždyť jí žene jedno z ve své době nejvýkonnějších Core i7. A hlavně má nádherný matný FullHD displej, který se obrázkem blíží spíše profesionálním monitorům. A Blu-ray mechaniku, což byl svého času důvod, proč jsem po téhle potvoře za padesát tisíc sáhl. Uměla všechno a jako tehdejší šéfredaktor HDmagu jsem BD mechaniku protěžoval jako o život.

V posledních měsících si ale Vaičko jen tak postávalo na pracovním stole a ani jsem se ho nedotkl. Veškerou práci jsem z něho přesunul na pracovní počítače a ten přehřívající se notebook, který na mě akorát nevrle hučel, jsem nechal na pospas osudu. Tedy do minulého týdne, kdy na jeho harddisk připlul nový operační systém.

Teď je staré tlusté Vaio opět oním zařízením, na které se obracím při psaní faktur, řešení e-mailové komunikace, dokonce i psaní. Poprvé v životě jsem začal používat klávesové zkratky, virtuální plochy a další vymoženosti, které mi ještě nedávno přišly jako naprosté zbytečnosti. Můj starý notebook umí nové věci a mě baví je s ním zkoušet.

Windows 10 navíc vypadají skvěle. Tam, kde je nový designový jazyk dotažen do konce, se občas zakoukám, abych si užil intuitivní rozvržení i líbivou grafiku. Pravda, o to častěji se pozastavuji nad místy, kde jsou staré grafické prvky "namontovány" na ty nové (třeba Chrome vypadá na Windows 10 komicky, na Edge ale nepřejdu, protože mi na něm polovina věcí nefunguje optimálně). Ale to je problém jednolitvých vývojářů, kteří své resty jistě časem doženou.

Nové Windows jsou skvělé. Samozřejmě to říkám s vědomím, že mají co vylepšovat. Díky změně aktualizační politiky už to však není problém, protože se nám bude produkt pod rukama neustále vyvíjet, vylepšovat.

Mému starému ale vlastně nadále skvělému notebooku vlily do žil čerstvou krev. Připoměly mi, že dnešní hardware nemusí umírat s každou novou verzí operačního systému. Stejně jako u smartphonů už platí i u počítačů, že chceme-li nový OS, nemusíme se bát, zda ho bude náš hardware schopen utáhnout. Výpočetní technika se dostala do stádia, kdy mají i ta nejlevnější zařízení dostatek výkonu k tomu, abychom se přesunuli ze zažitého cyklu obměňování hardwaru k softwarovým updatům, které budou naše smartphony, tablety, laptopy i desktopy učit novým věcem. Budou jim pomáhat s držením se trendů a žít nikoli do té doby, než přijde nový operační systém a ten starý bude přežitkem, ale dokud to motherboard dovolí. Výrobcům hardwaru z toho asi není moc dobře, ale pro uživatele je to spásný systém a bylo načase, aby se objevil i ve Windows.

Magazín Blu-space.cz je provozován ze zisků
internetového obchodu Blu-shop.cz
Podpořte zdejší obsah nákupem filmů na BD a UHDBD
topgun224k.png
nenebd.png
bestiebd.png
casa.png
jako-zabit-ptacka-4k.png
kissme.png
bottom of page