top of page
  • Štěpán Čermák

Stretch aka Šofér dostal na českém Blu-ray druhou šanci. Měli byste si ho koupit!

Když Bontonfilm na začátku roku oznámil, že na český trh v únoru přinese Blu-ray nízkorozpočtové akční pecky Šofér (Stretch, r. Joe Carnahan, 2014), málokoho to vzrušilo. O Carnahanovu filmu téměř nikdo neslyšel a průměrné hodnocení na ČSFD mu na popularitě pravděpodobně nepřidalo. Takže nikoho nepřekvapí, že distributor tuzemskou premiéru následně zrušil.

Český Blu-ray filmu Šofér

Zázraky se ale dějí. O dva a půl měsíce později si to nějaká dobrá duše rozmyslela a 7. května Šofér na Blu-ray přece jen dorazil. Okolnosti se však nezměnily, takže jste o filmu buď nikdy neslyšeli, nebo vás přebal nezaujal dost na to, abyste mu dali šanci. Pojďme si tedy říct několik důvodů, proč byste měli.

Scénář na steroidech

Joe Carnahan si Šoféra i napsal a už letmý pohled na jeho scenáristickou kariéru (Sejmi eso 1 a 2, Mezi vlky, A-Team) naznačuje, že akční zábavu umí. Příběh jednoho divokého večera šoféra limuzíny je od prvního okamžiku nahláškovaný k prasknutí. Údělem všech postav je být přehnaně cool a v satiricky přestylizovaném obrazu zvrhlého hollywoodu trousit jeden one-liner za druhým. Všechno je navíc nahuštěné do sympaticky krátké stopáže, takže se během necelých devadesáti minut nikdy nestane, že by děj drhnul. Kevin Stretch prostě nasedne do limuzíny a od okamžiku, kdy mu na střeše přistane slibný klient, přejíždí z jedné absurdní scény do druhé.

Chris Pine ve své nejzábavnější roli

V promo materiálech, na IMDb, na přebalu Blu-raye, dokonce ani v titulcích ho nenajdete, protože si tam nepřál být. Chris Pine (Kirk v novém Star Treku) ale hraje v Šoférovi víceméně druhou hlavní roli - excentrického multimiliardáře s oblibou v sexu, kokainu a naprostých zvrhlostech. Je to on, kdo ze Stretchovy noční šichty udělá peklo. A budete ho za to milovat. Jak totiž u rolí praštěných zbohatlíků bývá zvykem, protože se jedná o herecky vděčné charaktery, Chris Pine si jeho ztvárnění vyloženě užívá. Maniakálně třeští oči, ve stavu psychotického transu páchá jednu ptákovinu za druhou, bez zábran se oddává nejzvrhlejším sexuálním praktikám a pouští se do filosofických diskuzí, jejichž téma zpravidla zahrnuje prostitutky, zakládání ohně, kokain a vůbec problémy běžného slušného občana. Co je důležité, Pine při hraní takových scén blbne, jako by byl opravdu na drogách, což v kombinaci s dost šíleným fyzickým vzezřením (je zarostlý jak terorista a vlastně byste ho skoro nepoznali) působí neodolatelně.

Jedno skvělé cameo za druhým

Carnahan má v Hollywoodu spoustu dobrých přátel, takže se vedle už tak skvěle obsazených hlavních rolí (Patrick Wilson, Jessica Alba, Chris Pine, Brooklyn Decker, Ed Helms) objevují v drobných štěcích herci s kultovním statusem (David Hasselhoff hrající sám sebe, Ray Liotta hrající sám sebe - oba si to ohromně užívají) i popkulturní hvězdičky (Randy Couture, "mexický Wolverine" Eddie J. Fernandez). Asi nejzábavnější štěk možná sotva zpozorujete - v jedné z více zvrhlých scén se na krátko objeví Norman Reedus, "ten s kuší, z Walking Dead". Hraje - překvapivě - Normana Reeduse a na zádech má ... kuši. Miniroliček a kamarádšoftů je Šofér plný a každý si je do poslední vteřiny zjevně užíval.

Vnitřek Blu-raye Šofér

Nezapomíná se na romantiku

Na své si přijde i něžné pohlaví. Ačkoli se to po většinu filmu nezdá, celý Šofér je vlastně o tom, jak Kevin Stretch znovuobjevil lásku. Napříc bláznivým večerem na iPhonu chatuje s jakousi tajemnou slečnou ze seznamky. Když už se s ní setká, nejedná se o žádné šokující překvapení. Vlastně to budete čekat tak od třetí minuty. Ale celé to sympaticky klapne a bude vám jedno, že se Carnahan přes trochu slabší finále prokličkoval k laciné slaďárně. V kontrastu s veškerým násilím a sprostým humorem to je příjemné přehození výhybky těsně před cílem.

Je to eRko, vole!

MPAA: "Rated R for language, sexual content/nudity, some drug use and brief violence". Tohle není běžná akční komedie, která se bojí trochu drsnějšího humoru, sprostých slov nebo hromady silikonových ňader. Naopak. Je tu všechno. A věřte mi, občas je sprostší humor větší prdel, než kdyby se scenárista hlídal jak před tabulí na prvním stupni základní školy. Zvrhlý příběh si zasluhuje patřičně zvrhlou mluvu, postavy i akci.

Povedly se české titulky

Málokdy se stává, aby se titulky u komedií, které částečně stojí na slovní ekvilibristice, vyloženě povedly. Šofér je jednou z těch vytoužených výjimek. Titulky valnou část dialogů překládají s potřebnou nedoslovností, uvolněně a s důvtipem. Díky tomu se v nich objevují hlášky jako "Bude tu víc chlupatejch než v pavilonu opic". Super!

...a vůbec, je to fajn film

Ne každý film musí budovat vesmír pro sequely, prequely a spin-offy, ne každý film si musí hrát na to, že přináší poslání pro půlku vesmíru. Občas je zapotřebí uvolnit se u nějaké ptákoviny. Někdo si zapne Ordinaci v růžové zahradě, vy si, doufám, pustíte Šoféra. Protože z pětimilionového rozpočtu vykouzlil ideální koktejl nekorektní zábavy, solidní akce a nezapomenutelných charakterů v adrenalinové smršti neopakovatelných scén.

Takže by vám nemělo vadit, že veskrze průměrný přepis přišel na Blu-ray s dost slabým šestikanálovým mixem, který se do zadních kanálů téměř nepodívá, a prostý jakýchkoli bonusových materiálů.

Magazín Blu-space.cz je provozován ze zisků
internetového obchodu Blu-shop.cz
Podpořte zdejší obsah nákupem filmů na BD a UHDBD
topgun224k.png
nenebd.png
bestiebd.png
casa.png
jako-zabit-ptacka-4k.png
kissme.png
bottom of page