top of page
  • Štěpán Čermák

První Ultra HD Blu-raye s HDR pravděpodobně vydá 20th Century Fox

Zatímco během prvních měsíců Full HD Blu-rayů bylo studio 20th Century Fox jednou z největších brzd nástupu nového formátu, když vedle regionálního kódování lpělo na posílení AACS a dalších prvků ochrany, s příchodem Ultra HD Blu-ray se situace obrací. TheDigitalBits hlásí, že Foxové budou mezi prvními, kdo na podzim nebo v zimě vydá filmové novinky na Ultra HD Blu-ray. Nejen to, jako první velké studio vyrukují s filmy masterovanými v HDR.

HDR začíná být větší tahoun než 4k, příští rok na něm bude stát marketing většiny výrobců televizorů

20th Century Fox totiž jako jedno z prvních studií podchytilo trend, který momentálně hýbe scénou s audiovizuální technikou. Zatímco loňské i letošní televizory se chlubí především "4k" nálepkami, konsenzus odborné veřejnosti se přiklání k tomu, že skok v rozlišení nebude největším tahounem Ultra HD formátů. Tím bude HDR. Pod vysokým dynamickým rozsahem se krom rozšíření jasu a kontrastu skrývá také širší gamut a barevná hloubka. Je to téma na samostatný článek, nicméně kouzlo HDR se skrývá v tom, že na rozdíl od "4k" je jeho výhody vidět na první pohled. Skok v kvalitě obrazu je větší, tím pádem i lépe prezentovatelný neznalým zákazníkům. To mají výrobci i prodejci moc rádi.

Foxové tento trend vycítili, a tak v rámci Ultra HD Alliance, kterou mimochodem spoluzakládali, začali tlačit na finalizaci HDR standardu s SMPTE jak pro UHD TV, tak pro Ultra HD Blu-ray. Už na dubnovém NAB studio prezentovalo klipy ze Scottova Exodu a Leeho Life of Pi masterované v HDR na nových SUHDTV od Samsungu (kdyby se vám motala hlava z té hromady zkratek, nedá se svítit). Měsíc na to se zavázalo, že hodlá ve vysokém dynamickém rozsahu masterovat všechny své budoucí novinky. Díky tomu by měly být všechny budoucí tituly tohoto studia připraveny jak pro HDR na Ultra HD Blu-ray, tak pro kinoprojekce (Dolby Vision) a VoD (Netflix, Amazon Prime Video a další). Je tedy vysoce pravděpodobné, že pokud si koupíte Ultra HD Blu-ray od Foxů, bude mít HDR.

V HDR nejdříve dorazí Kingsman

První Ultra HD Blu-raye s HDR by kažopádně měly být tituly masterované ve vysokém dynamickém rozsahu až dodatečně, a sice Kingsman: Tajná služba, Labyrint: Útěk, Exodus: Bohové a králové (česká distribuce očividně miluje dvojtečku) a Pí a jeho život. Až po jejich příchodu se začnou objevovat ryzí novinky. Ve výhledu na příští půlrok a něco mají Foxové restart Fantastické čtyřky, další Labyrint, Kung Fu Pandu 3, Deadpoola a hlavně Scottova Marťana, který vypadá famózně:

Jak Foxy, tak třeba Netflix předběhl Amazon Prime Video. Ten ve spolupráci se Samsungem začal na již zmiňovaných SUHDTV (JS9500, JS9000 a JS8500) nabízet tituly masterované v HDR už tento týden a stal se tak prvním velkým hráčem, který HDR poskytuje. Zatím se však jedná pouze o tituly Mozart in the Jungle (vlastní seriálová tvorba, celá sezóna) a Red Oaks (vlastní seriálová tvorba, jen pilotní díl), takže vyloženě první vlaštovky. Nicméně už jen podle toho, jak se všichni do HDR hrnou, je jasné, že se s ním v příštích měsících a letech budeme setkávat velmi často.

Magazín Blu-space.cz je provozován ze zisků
internetového obchodu Blu-shop.cz
Podpořte zdejší obsah nákupem filmů na BD a UHDBD
topgun224k.png
nenebd.png
bestiebd.png
casa.png
jako-zabit-ptacka-4k.png
kissme.png
bottom of page