top of page
  • Štěpán Čermák

O "tamtom světelném meči" bude mluvit každý

Nové Star Wars zatím vypadají skvěle. To by si měli fanoušci odnést z čerstvého teaseru na sedmou epizodu především:

Nemluví se ale o Abramsově schopnosti uchytit esenci původní trilogie a navléknout jí do moderního hávu, aniž by kvůli tomu znásilňoval renderovací farmy ILM. Nemluví se o absenci původních hrdinů (která je z marketingového hlediska sakra odvážná!), nemluví se o hrdinech nových, nemluví se o tom, jak skvěle vypadá Millenium Falcon, jak působí design refreshnutých stormtroopers, ani o jejich případné úloze. Mluví se o tom proklatém světelném meči:

Aby ne. Při sepnutí vydává jiný zvuk. Díky nestabilnímu světelnému toku vypadá jako laserová svářečka. Je jinak široký. Jo a zmínil jsem, že má rovnou tři čepele?

Neznáme kontext. Pravděpodobně se bude jednat o Sitha, ano. Ale kde se vzal? Je to jeden ze starodávných mistrů? Možná proto lightsaber působí zastarale. Nebo je to punková konstrukce, do které se pustil nějaký mladý Sith bez předchozích zkušeností se stavbou "elegantních zbraní z civilizovanějších dob"? Nebo se jedná o přežitek z dob inkvizitorů? Jak naznačují Star Wars Rebels, období před čtvrtou epizodou pár takových lovců Jediů s podivnými konstrukcemi světelných mečů zažilo (nezapomeňte, že vše, co se v tomto animáku děje, už je součástí oficiálního kánonu):

Hlavní otázkou však je, k čemu takové miničepele slouží a jaká je pravděpodobnost, že si s nimi Sith při prvním souboji usekne ruku. Trochu se nabízí analogie se středověkými rytířskými meči. Možná bude zbraň těžkopádná a krátké čepele zabraňují skluzu oponentovy zbraně po hlavní čepeli (i když existují teorie, že světelné meče po sobě neskluzují a při skřížení se jeden k druhému "přilepí", což při podrobném zkoumání nepopírá ani souboj Skywalkera a Kenobiho s Dookuem ve druhé epizodě). Při bližším pohledu na konstrukci to tak ale nevypadá - světelné čepele začínají daleko od rukojeti, "sklouzlý" meč by je uťal. Nebo mohou, pokud bude mít Sith bojovou techniku přizpůsobenou jejich existenci, fungovat jako sekundární zbraň. Ono se jistě najde dost bojových stylů o meči, které by byly podobnou fičuru schopné využít. Zatím to ale vypadá jako zbraň někoho, kdo si myslel, že by mohlo něco takového být cool a při první konfrontaci si s tím ošklivě ublíží. Uvidíme.

Internet každopádně pár minut po uvedení teaseru zaplavily tuny memů:

Faktem zůstává: Nové Star Wars vypadají skvěle a teaser nám dal naději, že by mohly dopadnout přesně tak, jak si to většina fanoušků představuje.

Magazín Blu-space.cz je provozován ze zisků
internetového obchodu Blu-shop.cz
Podpořte zdejší obsah nákupem filmů na BD a UHDBD
topgun224k.png
nenebd.png
bestiebd.png
casa.png
jako-zabit-ptacka-4k.png
kissme.png
bottom of page