top of page
  • Štěpán Čermák

Star Wars VII a Jurský svět: Dinolidé, ruce letající vesmírem a zklamaní fanoušci

Týden mezi 24. a 30. listopadem přinesl filmovým fanouškům hotové žně. Stallone potvrdil čtvrté Expendables a jejich návrat k eRkovému ratingu. Bryan Singer našel v Oscaru Isaacovi legendárního Apocalypse, záporáka příštích X-Men. Ridley Scott potvrdil přípravy sequelu Blade Runnera, i když bez jeho účasti. A objevily se nové ukázky na Interview, Pana, Kingsmana, Project Almanac a hlavně: na Jurský svět, sakra dlouho připravované pokračování Jurských parků. Na konci pracovního týdne nás pak čeká dáreček největší: Premiéra teaseru na sedmé Star Wars. Původně se měl objevit pouze ve vybraných amerických kinech. Před pár hodinami naštěstí slíbil oficiální twitter účet Apple Trailers jeho souběžnou online premiéru. Ano, v pátek se dočkáme prvních záběrů ze sedmých Star Wars.

Ještě jednou: V pátek se objeví první ukázka na Star Wars: The Force Awakens!

Pojďme se nejdříve věnovat Jurskému parku. Vlastně Jurskému světu. Pokračování legendární série se v Hollywoodu peče několik dlouhých let. Scénář prošel divokým vývojem, několikrát se přepisovalo, měnila se jména filmařů, kteří se měli na ostrov plný dinosaurů vrátit a všeobecně to vypadalo, že zůstane u třetího dílu. Pak přišel Colin Trevorrow a s ním tohle:

Dlouho jsem na internetu nenarazil na rozporuplnější diskuze ohledně nové ukázky, troufnu si ale říct, že negativní reakce na trailer převažují. Není se čemu divit. Chris Pratt tu vypadá, jako by mu někdo ukázal scénář jen na pár vteřin a on pak veškeré repliky hádal. Digitální efekty jsou nedomrlé a omluvy fanoušků, že se jedná o teaser a veškeré CGI bude teprve dolaďované, v dnešní době nelze považovat za pádné argumenty. Nehotový materiál by se měl prezentovat jen v krajních případech a upřímně, pamatujete si, kdy se naposledy objevily trailery, oproti nimž se pak digitální efekty ve výsledném produktu nějak markantně zlepšily? Já ne. Ono jich moc není. První ukázkou nám filmaři nastiňují, jak pod jejich dohledem film bude vypadat. Jak vypadá výprava, kostýmy, kamera, praktické efekty i digitální efekty. Zdá se, že pod dohledem Trevorrowa to bude minimálně po vizuální stránce něco jako kombinace Cesty na tajuplný ostrov, Mladého Indiana Jonese a Sám doma a bohatý.

Je to teaser. Nic Jurskému světu nebrání v tom, aby se během příštích měsíců přetavil ve výborný film. Jenže nevím jak vy, já mu to zatím nevěřím.

Nejlépe vznik Jurského světa definuje tweet Tima Carmodyho. Na dotaz, proč byl pro Jurský svět "vynalezen" nový, geneticky upravený dinosaurus, odpověděl, že je to potřeba kvůli výrobcům hraček, kteří nechtěli jen další "kopie" již známých stvoření. Inu, máte před sebou jedno z nejočekávanějších pokračování jedné z nejúspěšnějších sérií a centrem její zápletky je něco, co nevzniklo kvůli příběhu, nýbrž kvůli výrobcům hraček. Bohužel to není neobvyklé a opět platí, že to automaticky nemusí vést ke špatnému filmu, ale historie mívá tendence se opakovat. Jen si vzpomeňte, co se dělo, když s podobnými rozhodnutími vyrukoval George Lucas ... asi víte, kam tím mířím, že?

Mohlo být dokonce hůře. V jedné ze starších verzí scénáře byla úhlavním nepřítelem návštěvníků Jurského parku jistá stvoření, také narozená v laboratořích, jež tvořila směsice dinousauří DNA a ... lidské DNA! Opravdu. Myšlenka tehdy vedla tak daleko, že vznikly concept arty "problem solving" dinosaurů schopných střílet z pušek (!!!):

Ač nový trailer na Jurský svět vypadá slabě, alespoň můžeme v klidu usínat s myšlenkou, že mohlo být podstatně hůře.

Když už jsme u těch divokých teorií a zklamaných fanoušků, nemůžu se i přes tu lobotomii v podobě nové trilogie dočkat dalších Star Wars. Lucas je pryč, otěže přebral J. J. Abrams, točí se s maximálním využitím praktických efektů ... skoro se chce říct, že nás nemůže čekat nic špatného. Nejvíce samozřejmě prozradí páteční teaser, i když se počítá s tím, že to bude pouze minutka a pár drobných, plná představování ústředních postav (takže kopa headshotů).

Někteří lidé "už ho viděli". Včera jsem večer přecházel do druhé práce a přivítal mě kolega s rozsvícenými očíčky, s úsměvem od ucha k uchu a se slovy "Užs to viděl?". Byl jsem trochu rozhozený, věděl jsem, že "to" má přijít do amerických kin až v pátek a camrip ještě existovat nemůže. Ale po leaku teaseru na Avengers je možné všechno, řekl jsem si a nechal si "to" pustit. Každému s alespoň drobnou špetkou citu pro film musí být od prvních vteřin jasné, že se jedná o mizerný fake. Po třiceti veřinách jsem řekl, že ho ani nehodlám dokoukávat. Chvilku na to mi kolega oznámil, že nad tím nadšeně hýkala naše společná kamarádka na facebooku. Což mě vede k myšlence, že lidem opravdu stačí neskutečně málo (také by mě to mělo vést k tomu, že bych měl komunikaci s některými přáteli omezit, ale to ponechme stranou). A že vlastně oficiální teaser nikoho zklamat nemůže.

Před několika měsíci se objevila teorie, že by opening shotem sedmých Star Wars měla být ruka letící vesmírem (Skywalkerova ruka), která pak přistane na planetě Tatooine (nebo na jiné? ... tak daleko má pamět nesahá), kde spustí řetězec událostí vedoucí k zápletce nové trilogie. Znělo mi to idiotsky a říkal jsem si, že něco takového Abrams nemůže připustit, i kdyby mu za zády seděl Lucas a sliboval vyšší honorář se slovy "utržená ruka Skywalkera by se skvěle prodávala v hračkářstvích". Ale když se nad tím zamýšlím zpětně, lidé očividně Hollywoodu sežerou všechno a moc rádi mu odpouštějí. Stejně jako se smíří s novým dinosaurem, který vznikl jen kvůli hračkám, by se smířili i s dinolidmi - zabijáky nebo s tím, že by nové Star Wars otevíralo přistání utržené ruky na cizí planetě. Dnešním blockbusterům přece procházejí podstatně horší věci.

Nechť nás při jejich sledování provází Síla.

Magazín Blu-space.cz je provozován ze zisků
internetového obchodu Blu-shop.cz
Podpořte zdejší obsah nákupem filmů na BD a UHDBD
topgun224k.png
nenebd.png
bestiebd.png
casa.png
jako-zabit-ptacka-4k.png
kissme.png
bottom of page