Máte někdo home cinema vybavené Dolby Atmos? Jaké repro / AVR? A jaké jsou vaše zkušenosti s formátem?
Já na Atmos/DTS:X momentálně přecházím. Jsem v procesu komplet obměny domácího kina, takže zatím mám "jen" nový receiver a ke starým repro jsem koupil ty levné Onkyo moduly (takže teď poslouchám 5.1.2 - a u toho asi i zůstanu, jen koupím jiné bedny).
Asi nemám úplně ideální podmínky (s pozicemi si budu pohrávat až po nákupu nových sloupů), nicméně musim říct, že mě docela zaskočilo, jak málo ten rozdíl vnímám. Sem tam se objeví nějaká sranda v mixu, díky které opravdu cítím prostor i vertikálně, ale často je to spíš jen o rozšíření poslechového pole, než o doplnění o další dimenzi. Přitom jsem slyšel hromadu sestav, kde jsem s využitím stejných modulů slyšel diametrální rozdíly. Tak mě zajímají i další názory ....
Kombinaci "vím že mi zbudou nějaké desky po prarodíčích, nebudu se jich zbavovat a tak bych si je aspoň na něčem pustil" a "když už budu mít ty desky, proč si časem nedopřát nějakou lepší techniku" bych se vyvaroval. Pokud ty staré desky byly pouštěné na "krystalkách", pak by nebylo úplně dobré je na MM/MC přenoskách pouštět. Teoreticky se nic stát nemá, ale podle odborníků může takový hrot v drážce po krystalce plavat a eventuálně se poškodit. Nehledě na to, že ty desky budou "neposlouchatelné"...
Díky za vyčerpávající info, snad si ten příspěvek raději uložím, určitě ho budu muset přečíst víckrát :)
Já se právě rozhoduji mezi "vím že mi zbudou nějaké desky po prarodíčích, nebudu se jich zbavovat a tak bych si je aspoň na něčem pustil" a "když už budu mít ty desky, proč si časem nedopřát nějakou lepší techniku a nezkombinovat to s televizí".
Na obraz si sice nemohu stěžovat, ale bohužel také nejsem občan té kategorie, abych mohl sypat peníze z kapsy, jak se mi zachce :( Roli určitě hrají.
To jak píšete - koupit nejprve AVR a třeba jen stereo bedny - asi není vůbec špatný nápad. Ten AVR se neztratí a bedny mohu časem dokupovat dle chuti a finančních možností.
Díky za info o té velikosti repro, myslel jsem že čím větší, "tím víc addidas" :)
No mám o čem přemýšlet ...
Sestava s gramofonem má dvě cesty a začnu od toho nejjednoduššího - když by byl soundbar, pak by byl zapojen způsobem, který popsal štěpán a gramofon by byl samostatný, velmi pravděpodobně v nějaké allinone variantě, dnes hodně oblíbené. Má to ale jedno velké ale...
Tohle zapojení by bylo čistě pro účely poslechu stařičkých desek po dědovi a tátovi tak, aby si užil člověk pocitu analogu a nostalgie, rozhodně se ovšem nehodí na draze investované vinyly.
Jednak je to zvukově lowend a pak tyhle gramofony mají zpravidla krystalkovou přenosku, která ničí (ano, doslova fyzicky poškozuje) desku již po několika přehráních v řádech jednotek.
Pokud už člověk chce výhledově investovat do desek, nebo už nakupuje, respektive zdědí dobře a hlavně "hifisticky" opečovávanou spírku, pak musí jít do hifistické sestavy. Tak mi už příjde škoda nevyužít zesilovače jako součást ozvučení filmů, ať už by to byl čistě stereo zesilovač, nebo AV přijímač. Rozdíly jsou dnes již minimální, oba druhy disponují alespoň nějakým druhem digitálního vstupu.
Největší rozdíl je v tom, že zatímco AV přijímač je z většiny digitální mašinka (apropo - soundbar taky, proto se ho nedá pro gramofon využít), ten stereo velmi často nabízí jen digitální obvod pro příjem několika vstupů a jeho převod do analogové podoby a jinak nabízí převážně analogové řešení. Ten stereo zesilovač si bude víc zakládat na čistotě a kvalitě zvuku, ovšem citelně na úkor výbavy, kterou ocení v pravdě i ti hifisti (byť si to málokdy dokážou připustit).
Pro běžného smrtelníka je pak hlavním rozhodujícím faktorem, k čemu víc inklinuje - k jednoduché muzikálnosti, nebo techničtějšímu a výbavou bohatšího multikanálu.
Když se ještě vrátím ke gramofonu - u nej "nestačí" koupit gramofon a k něčemu jej připojit. To je jen výchozí bod. Budu realista a budu předpokládat, že za to nedáte majlant a budete se poohlížet po nějakém stroji do maximálně střední třídy. K těm jsou zpravidla dodávané i phono přenosky. Ta je pro zvuk nesmírně důležitá, vlastně ona sama zvuk dělá. Samotný "gramofon" má funkci pouze tu, aby roztočil desku do maximálně rovnomerných otáček, minimalizoval otřesy a záchvěvy a umožnil operátorovi nastavit ideální tlak hrotu přenosky k desce. Toť vše, zbytek má na starosti přenoska.
ALe jak jsem řekl, v mainstreamu a těchto cenových relacích se většinou kupuje gramofon i s přenoskou. A u ní je důležité vědět, o jaký druh jde. Nyní už vynecháme krystalku a zbydou nám dva základní druhy - MM (hrot rozechvívá magnet) a MC (hrot hýbe s cívkou). Obecně (ale ne striktně) lze říct, že MM je méně náročné (dodává větší elektrický proud, čili i silnější signál) a zároveň levnější druh, zatímco MC je po všech stránkách náročnější a o to dražší. Ale samozřejmně i citlivější, čili v hi-endu nekompromisně oblíbenější.
Moc moc bych se divil, kdyby u mainsteramu dodávali gramofony s přibalenou přenoskou typu MC - zpravidla tam bude MM typ. A to je důležité vědět. Protože samotný gramofon nemůžete připojit napřímo k jednomu z analogových vstupů zesilovače. V řetězci musí být zahrnut i phono předzesilovač a ten musí odpovídat přenosce.
Vyšší řady AV přijímačů a zpravidla velká část stereozesilovačů nabízí přímo vstup, kterému v samotném stroji předchází právě onen předzesilovač. Prakticky bez vyjímky jde o MM typ (jak jinak), pozná se i tím, že musí mít i zdířku na uzemnění (čili ke klasickým dvoum cinchům je ještě jedna šroubovací svorka). Pak odpadá nákup další krabičky.
Jinak k repru - podle vlastních zkušeností nejde ani tak o velikost poslechového prostoru, jako spíš o jeho dispozičním uspořádání. Multikanál, alespoň v takovém stavu, aby dobře hrál, bohužel vyžadoje specifické rozmístění beden a to je málokdy kompatibilní s tím z běžného života.
Hlasitostí bych se nebál, je ovšem potřeba právě tohle započítat do kalkulací. Protože spousta reprosoustav hraje výborně, ale až od určité hlasitosti. Obecně lze říct, že čím větší bedna je, tím musí hrát hlasitěji, aby předvedla, co umí. Ne v tom smyslu, že umí hrát tak nahlas, ale naopak že hraje tak dobře teprve až hraje nahlas. Takže bych se repra nebál, ale určitě to do malých prostorů chce spíš malé repro (prosím, teď si neplést s chrastítky k PC za dvě stovky). Regálovky jsou pro tyhle účely přímo zaměřené. Samozřejmně se najde i řada sloupů, které jsou primárně určeny do malých prostor, ale ty jsou převážně koncipovány, aby zastoupily i woofer.
A tady bych se ještě na chvíli zastavil - největší rušivý element jsou právě basy. Pokud je možno je nějak reguloval, ušetříte si hromadu sousedckých hádek tím, že třeba celou sestavu necháte hrát na přijatelné hlasitosti, ale basy stáhnete na minimum. Samozřejmně záleží, ve kterém patře bydlíte a jestli poslechový prostor nesousedí přímo s ložnicí, nebo dětským pokojem souseda. Ale samotný multikanál se opravdu nerovná vybíjení okenních tabulí...
Nakonec rada? To fakt ne, soundbar Vám určitě rozmlouvat nechci, ale stejně jako Štěpán můžu potvrdit, že "klasická" sestava je cesta lepšího a plnohodnotnějšího zážitku. Soundbar není špatná věc pro lidi, kteří hledají především zlepšení audia u televizí, které v dnešní době zvukově těžce ztrádají, ale rozhodně nejsou audiofilové.
Vás tak nějak nedokážu zařadit, ale i s ohledem na to, že jste účastníkem tohohle fora a obrazově asi nejedete druhou ligu, si myslím, že "šidítka" v podobě soundbarů bych ani moc neřešil.
HT má krásu v tom, že je v zásadě modulární, takže cesta může být i ta, že koupíte AV příjímač (s phono vstupem/předzesilovačem uvnitř s vyhlídkou do budoucna) a k tomu vhodné repro, třeba jen ty regálovky bez wooferu. Zvukově to bude sto a jedna (oproti TV), budete mít možnost rozšířit sestavu v budoucnu (ať už na 5.0, 5.1, nebo sestavu doplnit gramofonem) a zapojení se bát určitě nemusíte. Prostorově je stereo pořád brnkačka a propojení kabelů je taky easy. :)
Jojo, i ta provinilost může zčásti za to, že uvažuji "jen" o soundbaru ... :)
Sám mám aparaturu v bytu, rozhodně to smysl má - a věřte mi, že nemáte tak stísněné podmínky jako my v obýváku :D. S kvalitním zvukem ale člověk pozná, že ho není nutno ohulit, aby si ho užil :). Nicméně rozumím vám, občas se také cítím trochu provinile :D
Ten SJ9 jsem jednou slyšel na prodejně a právě mě překvapilo, jak to na soundbar to hrálo slušně.
S 5.1 bednami mám zkušenosti od příbuzných, vím že to hraje pěkně i ze zadu, ale právě nevím, zda je to do stísněných podmínek bytu ideální.
Ale nakonec asi bude absence dts:x hlavní argument proti té sj9. Byť tedy sám nevím, zda to má smysl řešit (atmos a dts), když to stejně v bytě nikdy pořádně neohulím (aniž bych začal sousedskou válku)
Také je možné pro začátek pořídit třeba jen stereo (dva sloupy), nebo 2.1 (dvakrát regál + subwoofer). Ona ta instalace není technicky moc náročná, kdyžtak tu poradíme, nebo vám napoví prodejce. Doporučuji si nejdříve poslechnout, co může ten soundbar zvukově vůbec nabídnout, případně jak oproti němu zní kombinace AVR+beden.
Ale aby to neznělo, že vás od SB odrazuji, to nechci. Ono to je nakonec vždy o osobních preferencích. Jen doporučuji alternativy nejen zvážit, ale i si je vyzkoušet ;)
Dík za info, asi si to ještě nechám projít hlavou.
Také mám trochu obavu, že pokud koupím AVR a pak budu kupovat repro, tak to bude poměrně náročné na instalaci (pro laika - kolik a jakých repro, kam...).
Ten vynil je pořád takové možná, sám ještě nevím zda ano či ne.
Pokud počítáte s vinylem, přijde mi škoda řešit zvuk přes soundbar. Asi větší, než u playbacku filmů.
Kupovat pak soundbar a mít ho zapojený přes AVR je trochu overkill. A mám pocit, že vinyl do soundbaru dost možná ani nezapojíte.
AVR je sice takový centrální hub AV techniky, ale zároveň má fungovat jako zesilovač pro repro. Je trochu škoda používat ho pouze jako HDMI rozbočovač. Když už AVR, tak pořádné bedny. Je mi jasné, že to neřeší váš problém s místem, ale rozhodně budete mít lepší zvuk, což oceníte právě u té hudby - ale u filmu taky.
Soundbar má pouze jeden HDMI vstup, protože výstup má ARC. Tzn. počítá se s tím, že jako rozbočovač bude fungovat televize - do ní budou zapojena všechna zařízení a přes ARC půjde zvuk z televize do soundbaru.
DTS:X vám chybět bude. Např. všechny tituly Universalu mají výhradně tento formát
DV by měl umět propustit i receiver. Ale to je imo ideální řešit následnou konfigurací:
Zapojení: Přehrávač má dva HDMI výstupy, jeden pro zvuk, jeden pro obraz. Obrazovou složku pošlete rovnou do TV, zvukovou do AVR/soundbaru. Výstup ze soundbaru bude také zapojený do TV (na obou stranách musí být HDMI s ARC, většinou to bývá první port) a všechna ostatní zařízení (STB, SAT, atp.) budou zapojena také do TV, která pak zvuk posílá přes ARC v HDMI do soundbaru.
Zdravím, začínám přemýšlet o nějakém lepším ozvučení (momentálně jedu z tv repro, také techniku nakupuji postupně) a potřeboval bych poradit (kdyžtak příspěvek přesuňte do poradny, pokud je to tu špatně).
Momentálně mám player a televizi, player možná v budoucnu obměním za nějaký s DV. Abych to měl ještě komplikovanější, hypoteticky počítám v budoucnu s gramofonem (na vinyly).
Ozvučení plánuji do bytových podmínek, nepotřebuji tedy nic, co bude řvát jako kráva, a nejspíš i oželím spoustu repro všude po místnosti.
Jak se mi to časem rozleželo v hlavě, tak mě napadl soundbar LG SJ9 (ten co se dává k w7). Vím, že soundbar není úplně ideální na 5.1 (tenhle je snad pouze 4.1), ale zas nemusím řešit kabely na milion bedniček a místo.
Problémem toho soundbaru je, že má omezený počet hdmi vstupů a vstupů obecně.
Nyní dotazy (pokud budou některé opravdu stupidní, tak se omlouvám, z hlediska audia jsem naprostý laik co slyší rozdíl mezi 2.0 a 5.1 a tím končí):
- Dá se můj požadavek na hodně vstupů řešit tak, že před ten soundbar zapojím nějaký AV reciever? Bude to vůbec fungovat? Nebo repro musí být zapojené přímo do AVR, jinak se s tím nevypořádá?
- Nebude mi v budoucnu chybět absence DTS:X ? Vůbec nemám představu, zda se to rozšíří, čí nikoliv. Myslím, že dnes ani všechny UHD blu raye nemají Atmos, natož DTS:x.
- Pokud půjde obraz s DV skrze reciever, musí i ten umět DV nebo stačí 4k HDR passthrough?
- Jak to celé zapojit? :D (co se zvukem, co jde z tv směrem do AVR, bude to fungovat přes hdmi?)
Vím, že soundbarem díru do světa neudělám, ale jak říkám, je to do bytu, spíše chci aby to hrálo obstojně, nemusí to být nic, z čeho si sednu na zadek.
Budu rád za jakékoliv názory či náměty, jak misi vyřešit lépe :)