
Celkem by mě zajímalo, jaké kdo má osobní zkušenosti s postupným upgradem domácí techniky na sledování UHD obsahu. U nás to mělo následující postup: těsně po záruce nám klekla Philipska a tak nastal nečekaný výběr nové TV. Jasné bylo, že to nebude Philips (zlobila od začátku - samovolné vypínání, nucené restarty a tak podobně...), že to bude display s nativním 4K rozlišením (pokud se to jmenuje jinak, tak sorry, jsem jen nadšený uživatel :-)) a že to musí mít 5-ti letou záruku (častěji se mi TV kupovat fakt nechce!).
Po krátkém výběru aktuální nabídky na trhu se nám doma vlastně nakonec zcela náhodou usadila nová TV typ SONY 55X8509C za super cenu včetně té prodloužené záruky. Na krabici bylo, mimo jiné, napsáno 4K (to jsme chtěli) a HDR (to jsem ještě netušil co to je). No a zase jen dílem náhody jsem narazil na tento web a zhltnul velmi dobrý článek na téma všech těch zkratek včetně HDR. Byl jsem lapen! Zachtělo se mi konzumovat HDR obsah a udělat si vlastní názor, zda ten obraz skutečně stojí za to.
První pokus bylo aktivovat účet Netflixu. No, nevím jaké s tím máte zkušenosti vy, ale nic z nabízeného obsahu mě po vizuální stránce vlastně nenadchnulo. Nevím, čím to je, ale obsah Amazonu se mi zdá výrazně lepší (mám na mysli jen kvalitu zobrazování HDR obsahu!!!). Než jsem se ale dostal k Amazonu, pochopil jsem, že i sebelepší streaming asi nebude (minimálně zatím) lepší než fyzický UHD BD nosič. K tomuto osvícení jsem dospěl těsně před černým pátkem a tak jsem těch pár dnů vydržel a na black friday pořídil (zase za super cenu :-)) UHD BD přehrávač Samsung UBD-K8500. Od této doby doma sjíždíme UHD BD disky a minimálně jednou týdně koukáme na Amazonu na GrandTour ve verzi UHD HDR (a to je vizuálně pecka!).
K přístrojům: TV se zatím ani jednou nekousla a nevyžadovala žádný restart. UHD BD přehrávač jsem už jednou musel natvrdo vypnout, ale jinak se chová korektně. Musím ale přiznat, že ho opravdu používáme jen jako přehrávač fyzických médii a na streaming obsahu používáme TV. Při zapnutí přehrávače se TV sama zapne na zvolený HDMI vstup a pokud začnete přehrávat UHD BD s HDR obsahem, také se sama přepne na HDR nastavení, takže na internetu často zmiňované ruční zásahy v nastavení obrazu se v našem případě vůbec nekonají! Co se občas stává (ne vždy), jsou drobné výpadky obrazu na samotném začátku přehrávání disků (například při přechodu z úvodního menu přehrávače na úvodní menu disku). Na TV se zobrazí hláška „žádný signál“ a vzápětí se objeví obraz s informací o velikosti rozlišení.
K vizuálnímu zážitku: už jsem zjistil, že je rozdíl i mezi jednotlivými UHD BD, ale „HDR“ kvalitní obsahy (třeba Pacifik Rim) jsou vizuálně neskutečně fantastické se zcela znatelným skokem oproti BD verzi. I když má naše TV „jen“ edge podsvícení, které "prý" skutečné HDR neudělá, já jsem maximálně spokojen a dalších 5 let určitě vydržím! ;-)
Malé oživení galerie.
TV: Panasonic TX-65GZ2000
UHD Blu: Panasonic DP-UB9000
AV receiver: Denon AVC-A110 (L,C,R Bi-Amp; ...)
.....................
Obraz i zvuk reference :-)
Ale (jako konstruktér a zkušební technik elektro) pláču nad softwarovou nedotažeností, spolehlivostí a kvalitou osazení dnešních i "špičkových" komponent :-(
Prispejem aj ja svojou zostavou.
TV: Panasonic TX-65GZ2000E
Blu-ray prehrávač: Panasonic DP-UB820
Konzola: Playstation 4
Soundbar: Samsung HW-N950
TV s konzolou, blu-ray prehrávačom a soundbarom je spojená káblami PXLDRIVE a blu-ray prehrávač so soundbarom káblom Inakustik Premium.
Tento víkend som videl UHD Jason Bourne na obyčajnom 32-palcovom full HD LCD televízore LG, ktorý má udajne tzv. Active HDR a musím povedať, že aj na takomto obyčajnom televízore je ten rozdiel obrovský. Predovšetkým tá naháňačka v Las Vegas je na BD úplná šedivá myška oproti UHD. Takže podľa mňa sa vyplatí ísť do UHD aj pri menších uhlopriečkach a nie úplne špičkových televízoroch.
Štěpane, díky!
Po těch pár týdnech se stále nemůžu nabažit ... :)
Měl jsem od devadesátých let od PANASONIC-u vždy jen tu nejvyšší řadu TV, at´ už od klasických crt superplochých GAOO, přes první superploché crt 16:9, které mi dorazilo čtyři dny před Naganem, až po všechny nejlepší plazmy zakončené limitovanou a excelentně hrající High End perlou, ZT60 ... Ale OLED GZ2000 je úplně jiná liga!
PANASONIC samozřejmě používá LG OLED panel, tak jako všichni ostatní výrobci. Ale je to pečlivě vybraný panel dělaný na zakázku. U PANASONIC-u si ho vzali do parády a řádně ho vytunili. Nejen, že se jako jediný OLED blíží hodnotě těsně pod 1.000 nitů, ale zároveň má speciální kovovou "masku", díky které je zajištěný velmi rychlý odvod tepla a výsledkem je No Image Retention!
https://www.youtube.com/watch?v=Gf4R68iicC8
Dalším překvapením je zvuková lišta TECHNICS s Dolby Atmos repro na zadní straně televize směřující do stropu. Vše se velmi jednoduše nastaví v Menu TV (Space Tune) a tahle sestava dokáže hrát tak přesvědčivě (po připojení subwooferu do sluchátkového vstupu), že nezasvěcený kolikrát ani netuší, že receiver a repro v místnosti jsou "mimo hru" ...
Není to samozřejmě levná záležitost, ale za sebe napíšu, že to stálo za každou tu korunu, kterou jsem do téhle sestavy vrazil ... :)
Tony
Ahoj všem.
Tak jsem po téměř šesti létech opět významněji provětral peněženku a rozhodl jsem se, že nastal čas nahradit limitovanou referenční plazmu PANASONIC TX-P60ZT60E a Ultra HD Blu Ray player PANASONIC DMP-UB900EG-K jejich mladšími a schopnějšími nástupci, pochopitelně ze stejné stáje ... :)
Aktuální sestava :
PANASONIC TX-65GZ2000E High End OLED TV
PANASONIC DP-UB9000EG-K High End Ultra HD Blu-Ray
PANASONIC SA-BX500EG-K 7.1 AV receiver
4 x PANASONIC SB-PF800E-M (front, surround)
3 x PANASONIC SB-PS800E-M (center, surround back)
1 x PANASONIC SB-WA800E-M (subwoofer)
Tony