• Hlavní strana

  • Fórum

  • Kontakt

  • Více

    • Grey Facebook Icon
    • Grey Instagram Icon
    • Grey Twitter Icon
    Chcete-li vidět, jak to funguje, přejděte na zveřejněný web.
    1. Blu-space & Blu-shop
    2. A/V technologie
    3. Dilema.. OLED nebo LED?
    Vyhledat
    martin.cieslar
    2. říj 2018

    Dilema.. OLED nebo LED?

    Stojím před rozhodnutím co koupit... Mám vybrané dva možné typy TV:

    1) SONY KD-55XF905, cena cca 35.000 Kč

    výhody (pro mě)

    - stejné flow v ovládání jako jsme byli doposud zvyklí (máme/měli jsme také SONY)

    - pravidelná aktualizace systému TV ze strany výrobce (v tom je SONY asi nejlepší na trhu)

    - velmi dobře hodnocená TV v kategorii HDR obsahu (o to mi jde především)

    - podpora Dolby Vision (tu chci :-))

    nevýhody

    - i když má TV lokální stmívání, tak to prostě není OLED...

    - malé pozorovací úhly obrazu (typická vlastnost VA LCD panelů)



    2) LG OLED55C8, cena cca 45.000 Kč

    výhody

    - cenový rozdíl není až tak dramatický

    - kvalita obrazu je prostě boží! (v mnoha testech považována za aktuálně nejlepší OLED TV na trhu)

    nevýhody

    - zcela jiné flow v ovládání TV

    - LG neaktualizuje své TV tak jako SONY

    - vypalování OLED panelů! (viz zde dlouhodobý test: https://www.rtings.com/tv/learn/real-life-oled-burn-in-test)


    Kdyby nebylo to riziko vypalování obrazovky, tak jdu jednoznačně do LG a překonám ty ostatní nevýhody. Takhle mám velké dilema, jestli utratit své peníze za technologii, která má sice úžasný obraz, ale dokonalá rozhodně není...Nerad bych koukal za pár let (a podle RTINGS.com možná už za pár měsíců) na "unavený" OLED panel, který měl sice na začátku úchvatný obraz, ale teď je flekatý a plný "vypálených" duchů...

    Zajímají mě názory majitelů jiných OLED TV. Jak to vidíte vy? Jste po měsících používání stále plně spokojeni? Prosím jen o seriózní diskusi. Na nějaké hejty nejsem zvědavý :-)) Díky!

    8 komentář
    0
    petr.liska
    2. říj 2018  ·  Editováno: 2. říj 2018

    S OLED panelama nemám zkušenost, takže asi neporadím...já mám Panasonic LED TV a jsem naprosto spokojen. Obraz z disků 4K UHD je pro mě famózní. Navíc si nejsem zcela jstý, zda má význam vrážet velké peníze do TV, které všechny velice rychle technicky zastarávají a navíc OLED panely jsou diskutabilní z hlediska žvotnosti, jak sám píšete...a já jsem navíc konzervativní: SONY je přeci jen solidní japonská značka:-) Ale to jste asi nechtěl slyšet, tak pardon.

    Štěpán Čermák
    3. říj 2018
    - stejné flow v ovládání jako jsme byli doposud zvyklí (máme/měli jsme také SONY)

    - Na to bacha. Měli jste Android, nebo nějakou starší Sony telku s jejich OS? Protože Android TV je otřesnej systém. Je pomalej, seká se, padá, imo je i poměrně neintuitivní ...


    - i když má TV lokální stmívání, tak to prostě není OLED...
    - malé pozorovací úhly obrazu (typická vlastnost VA LCD panelů)

    - To jsou extrémně zásadní body. Jaké jsou podmínky sledování TV, Budete koukat na broadcast, hrát hry, sledovat filmy? V jakých světelných podmínkách? S ambientním světlem? Za tmy? Za denního světla? Tyhle body je důležité si rozmyslet, nebo si je rovnou i poměrově spočítat. Od toho bych se odrážel nejvíc. Např. na sledování broadcastu převážně přes den je lepší LCD. Na sledování filmů za tmy OLED. Na hry - pokud se jedná o extrémní hraní, tj. několik hodin denně, také LCD. V menší míře ale imo OLED také lepší.


    - vypalování OLED panelů! (viz zde dlouhodobý test: https://www.rtings.com/tv/learn/real-life-oled-burn-in-test)

    - Ne. Ne, ne, ne a ne :D

    Tohle není real life test, je to extrémní - skoro až brutální - stres test. Přece nebudete dvanáct hodin denně koukat na CNN. Nebo hrát hry. Nebo koukat na fotbal. Částečně to souvisí s výše zmíněným poměrem sledování toho či onoho, nicméně image retention se při běžném používání stát nemůže, musel byste se extrémně naklonit na některou stranu (hraní, zpravodajství ...).


    Mám jedenáct let plazmu, u který byl mýtus burn-inu podstatně dramatičtější. Jedenáct let. A uniformita je stále lepší, než jakýkoliv LCDčko, jaký jsem vedle ní kdy postavil. Burn-in nula. 95% filmy + seriály, 3% broadcast (pouze sport nebo zprávy), 2% gaming. Nebo tak nějak. OLED má mnohem pokročilejší image retention pojistky a všeobecně je ta technologie míň náchylná než plazma. Takže asi tak ...


    Jestli bych se něčeho u OLEDu bál, rozhodně to (při inteligentním používání odpovídajícímu technologii) není image retention, spíš out of the box uniformita. Vertikální pruhy, viditelné kolem 5% šedé, jsou víceméně vlastnost technologie, je docela klika narazit na panely, které je nemají. Otázka pak je, jestli si toho člověk vůbec všimne a pokud ano, jestli vůbec sleduje obsah, kde to je viditelné. Vím o extrémních případech, kdy šla televize zpět, i o případech, kdy tím netrpěla. Moje například out of the box ty pruhy kolem šedé ve švencích trochu vidět měla. Ale po zaběhnutí a manuálním spuštění čištění (takové to co se má pouštět jednou za rok) mi prakticky zmizely a přijde mi, že se to stále zlepšuje. Otázka samozřejmě je, jak to bude vypadat za pět let (mám ji dva týdny). Nicméně v hlavě jsem si přebral, že na LCD se filmy sledovat nedají, na televizi jsem se už asi šest let (krom pár hokejů) nepodíval, tudíž pro mě nic jinýho než OLED nepřipadá v úvahu. Ale jsou lidé, kteří raději TV sledují za světla, nebo více koukají přes den na broadcast, nebo jsou hráči, těm z logiky věci bude vyhovovat LCD. Neřešte operační systém, řešte obrázek, podmínky sledování a obsah.

    martin.cieslar
    3. říj 2018

    Štěpáne, díky moc za zasvěcený komentář! Kdybych to měl spočítat, tak řekněme, že 5 dnů v týdnu sleduje žena hodinový pořad před hlavními zprávami a pak sledujeme ty zprávy, to je celkem 10 hodin týdně běžný TV obsah. Pak zpravidla koukáme na filmy a to je kombinace přehrávání DVD/BD/UHDBD disků (cca 1 film týdně takže 2 hodiny), zbytek youtube (5 hodin týdně) a obsah z Apple TV4 (HBO a filmy z iTunes v HDR/Dolby Vision - cca 10 hodin týdně). Nutno dodat, že i ten běžný TV obsah "cucáme" z aplikace Kuki.tv nainstalované přímo v TV, takže se v 90% případů jedná o internetový příjem obsahu... O víkendu se zpravidla moc na TV nekoukáme a je to spíše zase odpoledne/večer. Tolik k TV sledování...

    Jakou OLED TV jste si koupil Vy? A jaký je Váš názor na mnou vybraný typ? A poslední dotaz (zatím :-)): jak po vybalení TV otestovat? (myslím, zda máte tip na nějaký testovací obsah). Díky!

    0
    petr.liska
    3. říj 2018

    Na testování TV doporučuji BD firmy Spears & Munsil "HD Benchmark" 2nd Edition. Jsou tam všechny běžné testy obrazu i zvuku.

    jardadts
    3. říj 2018

    Mám 1,5 roku android TV Philips 65pus7601 modelových rok 2016 a žádný sekání se nekoná. Systém je naprosto v pohodě a nic strašného to není. Ano někdy v roce 2015 ty problémy byly a pořád to někdo vytahuje.

    Vzal bych OLED Philips 55Oled803.

    Aktualizace každé 3měsíce a z vlastní zkušenosti mohu říct ,že android na Philips je lepší než na Sony.

    0
    Štěpán Čermák
    3. říj 2018

    Pravda, on se ten problém vztahuje k Androidu na Sony

    0
    Štěpán Čermák
    3. říj 2018  ·  Editováno: 3. říj 2018

    Ještě doplním Petra, že co do testovacích disků jsou nejdostupnější disneyovky - některé mají na Blu-ray základní testovací obrazce včetně doporučení, jak podle nich kalibrovat. Prošel bych tedy nejdříve sbírku :)

    Jinak obsah si musí každý najít podle svého (ten testovací). Ideálně něco, co má nakoukaného.



    Zpět k Martinovi - koupil jsem Somy AF8 (65´). C8 jsou super, ale imo neuděláte chybu s žádným OLEDem, ani s Philipsem, jak doporučuje Jarda, ani s LG, ani s Panasonicem (i když ten nemá DV), atp.

    martin.cieslar
    4. říj 2018

    Tak díky všem za odpovědi. Až to nějak dopadne, tak dám vědět co jsem nakonec vybral a jak jsem s tím spokojený ;)

    0
    Elanius
    4. říj 2018

    Mám rok a půl LG oled c6 a žádné vady v obraze nepozoruji. Je tedy pravda, že moc nekoukám na tv vysílání, jen občas puštěná TV rebel jako podklad, jinak spíše Netflix a filmy. OS se chová pořád svižně, občas nějaká aktualizace, občas aktualizace nějaké konkrétní aplikace. Jen mi přijde lepší mít tv připojenou k internetu kabelem, na wifi ten netflix občas blbnul, ale asi taky záleží na umístění routeru, rušení a dalších věcech...

    0
    martin.cieslar
    4. říj 2018  ·  Editováno: 4. říj 2018

    @Štěpáne, můžete mi prosím doporučit nějaký konkrétní titul z produkce Disney obsahující ty testovací obrazce? Světe div se, ale v BD doma nic nemám, jen nějaké hodně staré tituly na DVD :-) Klidně mi pls pošlete odkazy na konkrétní tituly ve Vašem e-shopu. Rád si něco koupím. Díky!

    0
    Štěpán Čermák
    5. říj 2018

    To se budu muset doma podívat, nepamatuju si to :D

    martin.cieslar
    8. říj 2018

    našel? ;)

    0
    Štěpán Čermák
    8. říj 2018

    @martin.cieslar Haha, jak na smrt jsem na to zapomněl. Dám si to do to-do listu a ozvu se

    0
    martin.cieslar
    8. říj 2018

    @Štěpán Čermák Díky! ;)

    0
    martin.cieslar
    10. říj 2018

    Dilema je úspěšně vyřešeno :-) Nakonec to vyhrála OLED TV od LG, konkrétně model 55C8. Zatím se vzájemně seznamujeme, ale už teď můžu svědomitě prohlásit, že dosavadní koukání na UHD HDR obsah tomu nesahal ani pod kotníky!!! Pro mě osobně je velikým překvapením jak moc dokáže TV vysvítit světlé scény! To platí jak přes den v osvětlené místnosti tak i večer v úplné tmě. Včera jsem narychlo otestoval pár UHD BD disků a Dolby Vision obsah z Apple TV 4K a je to fakt úplně jiná liga, než na co jsme se doposud doma koukali :-) Teď ještě ten tip na testovací disk od Disnyho (od Štěpána :-)) a mám o víkendovou zábavu postaráno :-)



    Štěpán Čermák
    10. říj 2018

    Pecka, gratuluju! Časem sdílet prvnín dojmy ;)

    Obrazce má minimálně Hledá se Dory. Set Up - Maximizer.

    Ale imo kvůli tomu emá smysl kupovat film. Jednak jsou logicky na FHD a SDR, jednak je to fakt basic tří nebo čtyřkrokovej setup kontrastu, jasu, gamutu, zvuku